Nowy numer 42/2020 Archiwum

Caritas jest dla ludzi

Od 25 lat docierają do głodnych, chorych, cierpiących i strapionych. Wszystko w ewangelicznym duchu miłości bliźniego – tak najkrócej można scharakteryzować działalność Caritas na terenie naszej diecezji.

Dzieła podejmowane przez diecezjalną Caritas to bardzo długa lista. Nie sposób ich wszystkich wymienić. - Jako Caritas organizujemy zbiórki żywności głównie przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W przeciągu ostatnich dziesięciu lat w wyniku tych zbiórek udało nam się zebrać ponad 350 ton żywności, które trafiły do ponad 83 tys. osób. Natomiast w ramach zbiórki „Z uśmiechem do szkoły” w latach 2005-2014 zebrano ok. 146 tys. przyborów szkolnych dla 11 tys. dzieci - wyjaśnia Anna Maria Fedurek, rzecznik prasowej Caritas.

- W naszych placówkach dla dzieci i młodzieży mamy rocznie pod opieką ok. 2 tys. dzieci. Ponadto kilkaset dzieci korzysta z wypoczynku w górach, nad morzem i jeziorem w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas.

W całej diecezji w Caritas zaangażowanych jest ok. 3 tys. wolontariuszy. - W imieniu księdza biskupa Stefana Regmunta chciałem serdecznie zaprosić i podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się na przestrzeni tych lat do tworzenia Caritas w naszej diecezji. Wszystkim ludziom dobrej woli i otwartego serca, dlatego, że Caritas tworzą ludzie i Caritas jest dla ludzi. Wartością bezcenną jest to, że to dzieło tworzą ludzie dla ludzi - zauważył na konferencji ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor diecezjalnej Caritas.

- Tym co odróżnia Caritas od wszystkich innych organizacji jest fakt, że odwołujemy się do wartości chrześcijańskich, do obrazu miłosiernego Samarytanina. Nie jest więc ważna tylko kwestia dania pomocy, ale także zatrzymania się przy człowieku. To staramy się robić - kontynuował.

Czwartkowe uroczystości rozpoczną się Mszą św. w zielonogórskiej konkatedrze pod przewodnictwem bp Stefana Regmunta o godz. 10.00. Dalsze uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 w Filharmonii Zielonogórskiej podczas której biskup i dyrektor Caritas wręczą pamiątkowe nagrody za wkład w działalność charytatywną odrodzonej Caritas.

W wydarzeniu zapowiedziała swój udział marszałek województwa lubuskiego - Elżbieta Polak, wojewoda lubuski - Katarzyny Osos, prezydent Zielonej Góry - Janusz Kubicki, prezydent Głogowa – Rafael Rokaszewicz, oraz wiceprezydent Gorzowa Wlkp. - Agnieszka Stanisławska.

Na zakończenie odbędzie się recital Stanisława Soyki.

Dekret ustanawiający Caritas diecezji gorzowskiej 26 listopada 1990 roku wydał ówczesny ordynariusz bp Józef Michalik. Pierwszym jej dyrektorem był bp Edward Dajczak, potem ks. Zygmunt Zimnawoda, ks. Marek Kidoń, a teraz ks. Stanisław Podfigórny.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama