Dziś w Rokitnie odbyły się wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. W ich trakcie wręczono 15 odznaczeń za dobrą opiekę nad zabytkami i 4 nagrody dla najlepszych renowacji.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków w 1983 roku. Jego głównym celem jest przybliżenie społeczeństwu wagi problematyki dziedzictwa kulturowego.
Rokitno na miejsce spotkania wybrano nie przypadkowo. - W naszym regionie mamy się czym chwalić i dlatego spotykamy się w różnych wybitnych i wysokiej klasy miejscach. Na pewno bazylika w Rokitnie wydaje się takim naturalnym miejscem do którego warto przybyć, żeby tu świętować. Także po to, żeby zaakcentować pewną problematykę ochrony zabytków. Przy tej okazji chcemy poruszyć problematykę fresków, które czekają na prace konserwatorskie - wyjaśnia Barbara Bielinis-Kopeć, wojewódzka konserwator zabytków.
Kościół, jak podkreślił obecny na spotkaniu bp Stefan Regmunt, przywiązuje dużą wagę do troski o zabytki. - Zabytki sakralne pomagają nam przeżywać spotkanie z Bogiem. Żeby jeszcze lepiej dbać o zabytki otworzyliśmy Studium Ochrony Zabytków Sakralnych, które jest skierowane do księży zarządzających obiektami zabytkowymi - wyjaśnia biskup.
Spotkanie było okazją do uhonorowania osób, które szczególnie zasłużyły się dla ratowania lubuskich zabytków. Wśród odznaczonych było kilku księży. Doceniono m.in. proboszcza parafii pw. Trójcy Świętej w Gubinie, który wraz z parafinami uratował drewniany kościoła w Sękowicach przed zniszczeniem. - Ta nagroda to docenienie wysiłków o taki mały kościół, gdzieś zupełnie na skraju naszej ojczyzny przy granicy polsko-niemieckiej. Nie udałoby się to bez parafian, zarówno w sensie finansowym i formalnym - przyznaje ks. Ryszard Rudkiewicz.
Złotą odznakę „Za opiekę nad Zabytkami” otrzymali:
- ks. Ryszard Rudkiewicz (proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Gubinie)
- ks. Dariusz Ludwikowski (proboszcz parafii pw. św. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim)
- ks. Krzysztof Kwaśnik (proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach)
- Marceli Tureczek (społeczny opiekun zabytków)
- Andrzej Kirmiel (dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej)
- Marta Markus (dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej)
Srebrną odznakę „Za opiekę nad Zabytkami” otrzymali:
- ks. Jerzy Ślusarczyk (proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Sławie)
- ks. Marek Walczak (proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu)
- o. Nikodem Roman Smarz (gwardian klasztoru franciszkanów we Wschowie)
- Ojciec Maciej Krzysztof Olszewski (zastępca gwardiana franciszkanów we Wschowie)
- Michał Jarosiński (dyplomowany konserwator malarstwa i rzeźby polichromowanej)
- Tadeusz Wojter (dyrektor Ośrodka Kultury w Trzebiechowie)
- Roman Pakuła (społeczny opiekun zabytków)
- Robert Narkun (Członek Stowarzyszenia na rzecz rozwoju kulturalno-oświatowego i ochrony zabytków Leśniowa Wielkiego, Leśniowa Małego i Sudołu oraz Stowarzyszenia „Raduszczanka”)
- Wiesław Ratajczak (służy pomocą merytoryczną i wsparciem organizacyjnym dla właścicieli zabytków)
Podczas spotkania przyznano także nagrodę „Lubuskie Konserwacje 2015” dla następujących właścicieli zabytków:
- Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Leśniowie Wielkim za przeprowadzenie w latach 2000-2014 kompleksowych prac konserwatorsko-restauratorskich oraz robót budowlanych w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łagowie.
- Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim za prowadzenie w latach 2013- 2014 kompleksowych prac konserwatorsko-restauratorskich i robót budowlanych w dawnej willi H. Lehmanna przy ul. Sikorskiego 107 w Gorzowie Wielkopolskim.
- Przedsiębiorstwa Budowlanego Da S.A. Piotr Czyżewski Dariusz Sanojca s.j. w Zielonej Górze za przeprowadzenie w latach 2012-2014 kompleksowych prac remontowo-budowlanych oraz prac konserwatorskich związanych z adaptacją budynków należących do dawnej Wytwórni Koniaków H. Retscha przy ul. B. Chrobrego 1-5 w Zielonej Górze na cele usługowo-biurowe.
- Fundacji Pro Animale dla Zwierząt w Potrzebie (Pro Animale für Tiere in Not e.V.) za przeprowadzenie w latach 2012-2014 kompleksowych prac remontowo-budowlanych oraz prac konserwatorskich przy ruinie kościoła w Spudłowie w związku z jego adaptacją na cele wystawienniczo-konferencyjne.
Spotkanie poprzedziła Msza św. w rokitniańskiej bazylice.