W całej Polsce jest ich ponad 360 tys. W Lubuskiem dokładnie 9593 osoby. Dziś uczniowie III klasy gimnazjów rozpoczynają egzamin sprawdzający ich wiedzę.
Trzydniowy maraton odbywa się część humanistyczna egzaminu. Jutro przed gimnazjalistami: matematyczno-przyrodnicza. Natomiast w czwartek uczniowie popiszą się znajomością języka obcego.
Egzamin jest powszechny czyli zdają go wszyscy uczniowie, z wyjątkiem upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i ciężkim. Jest także obowiązkowy czyli przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły. Ponadto warto podkreślić, że jest zewnętrzny czyli pisany w czasie trzech kolejnych dni w macierzystych szkołach, lecz zakodowane prace sprawdzają egzaminatorzy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
W Katolickim Gimnazjum św. Tomasza z Akwinu w Gorzowie Wlkp. do egzaminu podejdzie 75 uczniów. Wśród nich jest Dominika Baryło. - Trochę stresuję się bo ten egzamin decyduje trochę o naszej przyszłości. Najbardziej boję się matematyki - mówi Dominika Baryło.
- Chciałbym pójść na anglistykę i zamierzam w przyszłości zostać tłumaczem. Zamierzam tutaj kontynuować naukę, ponieważ w naszej szkole jest najlepszy poziom języków, a najbardziej mi na nich zależy - dodaje.
Natomiast Oliwier Grunt obawia się najbardziej części przyrodniczej związanej z geografią, fizyką, chemią i biologią. - To dla mnie najtrudniejsze przedmioty. Ale jak tyle ludzi przede mną dało radę, więc ja na pewno też - mówi z uśmiechem Oliwier Grunt, który także zamierza kontynuować edukację w gorzowskim Katoliku.
- To mój wybór. Atutem tej szkoły jest to, że można tu samemu ustawić sobie rozszerzenia, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla ucznia - dodaje.
Punkty uzyskane podczas zdawania egzaminu gimnazjalnego są zaliczane przy rekrutacji uczniów do szkół ponadgimnazjalnych. Wyniki uczniowie poznają 19 czerwca.