Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wolni jak wiatr

W Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej odbywają się 23 kwietnia uroczystości z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Romów.

Gorzowscy Romowie od 20 lat obchodzą swoje święto, a dzisiejsze uroczystości w Warszawie po raz pierwszy zostały zorganizowane w tak uroczystej formule.

W Sali Kolumnowej Sejmu zostanie zaprezentowana poezja wybitnej cygańskiej poetki Papuszy oraz utwory Edwarda Dębickiego. W obchodach Międzynarodowego Dnia Romów biorą udział premier RP, korpus dyplomatyczny, ministrowie i parlamentarzyści. Na zakończenie obchodów wystąpi gorzowski Cygański Teatr Muzyczny Terno z Edwardem Dębickim na czele. Założyciel muzycznego teatru „Terno” Edward Dębicki, odznaczony w 2012 r. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, obchodzi w tym roku 60-lecie pracy artystycznej.

Edward Dębicki od 1955 r. jest zaangażowany w tworzenie i popularyzację kultury cygańskiej w Polsce i na świecie. Ma w swoim dorobku liczne wyróżnienia i nagrody na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Kompozycje Dębickiego były wykonywane przez solistów i zespoły cygańskie oraz gwiazdy polskiej estrady. Utwór „Idź swoją drogą" do tekstu Jonasza Kofty w wykonaniu Edyty Geppert zdobył Grand Prix festiwalu opolskiego w 1995 r.

Od 1989 r. Dębicki jest twórcą i dyrektorem artystycznym gorzowskich „Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich „ Romane Dyvesa" („Cygańskie Dni").

W dorobku artystycznym Edwarda Dębickiego znajduje się blisko 200 pieśni, kilkanaście widowisk estradowych, muzyka do filmów: „Zanim opadną liście” „Śpiewy po rosie"- w reż. Władysława Ślesickiego, „Rzeka kłamstwa” w reż. Jana Łomnickiego, "Orzeł i reszka" w reż. Ryszarda Filipskiego.

Jest też autorem scenariusza oraz autorem muzyki i wykonawcą w filmie „Cygańskie pieśni Papuszy" w reż. Grzegorza Dubowskiego. Wydał również kilkanaście płyt.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama