Artysta rzeźbiarz Jan Papina zaprezentował płaskorzeźbę przedstawiająca lubuską winnicę. Dzieło będzie odtąd na stałe w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego.
Długość - 4,20 metr, wysokość - 1,5 tony, waga - 1,5 tony, czas realizacji - 8 miesięcy. Mowie o nowej płaskorzeźbie autorstwa Jana Papina.
Płaskorzeźba została wykonana w drewnie lipowym przez osiem miesięcy. Składa się z siedmiu bloków drewnianych. - Chciałem w tej scenie przedstawić pracę na winnicy, którą niegdyś wykonywano - wyjaśnia Jan Papina.
- Jest to winnica rodzinna, gdzie pracuje cała rodzina. Łącznie z babcią, która pilnuje dzieci i robi na drutach. Jest też para narzeczeńska, która zbiera winogron. Główną osobą jest dziadek, który wyciska winogron - kontynuuje.
W tle płaskorzeźby znalazły się także trzy wieże charakterystyczne dla Zielonej Góry czyli: kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej, kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej i ratusza. Na dole widnieje napis: „Lubuska Kraina Miodem i Mlekiem płynąca”.
To nie pierwsze wielkie dzieła rzeźbiarza, który wykonał „Bitwę pod Grunwaldem” inspirowaną obrazem Jana Matejki w skali 1:1.
Płaskorzeźba kosztowała 95 tys. brutto. - Wszystko w ramach dużego projektu promocji turystycznej w ramach, którego budujemy winnicę w Zaborze. Służy on również oznakowaniu ważnych miejsc turystycznych w naszym regionie m.in. Szlaku Cysterskiego, Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu, Szlaku Kościołów Drewnianych. Wszystko po to, aby łatwo trafić – wyjaśnia marszałek Elżbieta Polak.
W Lubuskiem cały czas odradza się winiarstwo. Istnieje już kilkanaście mniejszych i większych winnic.