Nowy numer 43/2020 Archiwum

Parowozem na majówkę

W majowy weekend będzie można nie tylko przejechać się zabytkowym pociągiem, ale i zobaczyć m.in., jak wygląda kocioł, do którego maszynista sypie węgiel, poczuć zapach pary z parowozu i obejrzeć zabytkowy tabor z lat 20. i 30. XX wieku.

Stowarzyszenie "Instytut Rozwoju i Promocji Kolei TurKol" z Poznania przygotowało bogatą ofertę majowych wycieczek po województwie lubuskim.

– Zapraszamy na przejazdy zabytkowymi pociągami i parowozami z Wolsztyna. Już 1 maja jedziemy pociągiem specjalnym "Palma”, który będzie jechał z Wolsztyna przez Sulechów do Zielonej Góry. Pociąg zmieni nazwę i dalej pojedzie jako "Piorun” do Żagania. Tam znów się przemianuje i pojedzie jako "Lubsza” do Lubska, na nieczynną stację kolejową. Później zmieni kierunek i wróci do Żagania – informuje Patryk Skopiec, prezes Stowarzyszenia "Instytut Rozwoju i Promocji Kolei".

– Dla miłośników kolei i starych parowozów 2 maja w Wolsztynie przygotowujemy również XXII Paradę Parowozów. Natomiast 3 maja zapraszamy na pokład pociągu retro z parowozem "Tulipan”, który pojedzie z Wolsztyna przez Międzyrzecz do Międzychodu, gdzie będą podstawione autokary wożące uczestników podróży na targi tulipanów do Chrzypska Wielkiego. Dla mieszkańców Międzychodu, Przytocznej, Skwierzyny przygotowaliśmy pociąg "Przystań”, który pojedzie do Gorzowa. Tam uruchomiony zostanie kolejny pociąg "Bogdan”, który dotrze do Bogdańca i z powrotem – wylicza.

Trasy pociągów:

1 maja – "Palma" – z Wolsztyna do Zielonej Góry
Trasa: Wolsztyn – Zbąszyń – Zbąszynek – Sulechów – Zielona Góra – Sulechów – Zbąszynek – Zbąszyń – Wolsztyn.

1maja – "Piorun" – z Zielonej Góry do Żagania
Trasa: Zielona Góra – Nowogród Bobrzański – Żary – Żagań – Żary – Nowogród Bobrzański – Zielona Góra.

1 maja – "Lubsza" – z Żagania do Lubska
Trasa: Żagań – Żary – Lubsko – Żary – Żagań.

3 maja – "Tulipan" – z Wolsztyna do Międzychodu
Trasa: Wolsztyn – Zbąszyń – Zbąszynek – Dąbrówka Wlkp. – Międzyrzecz – Międzychód – (Sieraków – Chrzypsko Wielkie – Sieraków) – Międzychód – Międzyrzecz – Dąbrówka Wlkp. – Zbąszynek – Zbąszyń – Wolsztyn
(przejazd na odcinku pomiędzy Międzychodem a Chrzypskiem, przez Sieraków, zostanie pokonany autobusem).

3 maja – "Przystań" – z Międzychodu do Gorzowa Wielkopolskiego
Trasa: Międzychód – Wierzbno – Przytoczna – Skwierzyna – Deszczno – Gorzów Wielkopolski – Deszczno – Skwierzyna – Przytoczna – Wierzbno – Międzychód.

3 maja – "Bogdan" – z Gorzowa Wlkp. do Bogdańca
Trasa: Gorzów Wielkopolski – Bogdaniec – Gorzów Wielkopolski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama