Jak każdego roku 2 maja żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) uczcili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - tym razem wspólnie z mieszkańcami Żagania i Żar.
Polska jak każdy kraj na świecie ma swoje barwy narodowe, godło i flagę. Historia tych symboli związana jest z polską tożsamością, historią i tradycją. Polskimi barwami narodowymi jest biel i czerwień na fladze, a po raz pierwszy kolory te, jako narodowe, uznano 3 maja 1792 roku. Na naszej fladze kolor biały oznacza czystość i niepokalanie, a czerwony odwagę i waleczność.
Zwłaszcza żołnierze są bardzo blisko związani z flagą Polski. Towarzyszy ona każdemu z nich w codziennej służbie, widniejąc na ich mundurach i sprzęcie wojskowym. Pod biało-czerwonymi sztandarami żołnierze Czarnej Dywizji, służąc ojczyźnie, brali udział w misjach w Afganistanie, Iraku czy Czadzie oraz w trakcie najważniejszych ćwiczeń i manewrów w kraju i za granicą.
Żołnierze 11LDKPanc tegoroczne obchody Dnia Flagi rozpoczęli w Żarach, gdzie najpierw odprawiono Mszę świętą w intencji ojczyzny, a następnie w asyście kompanii honorowej wystawionej przez 34. Brygadę Kawalerii Pancernej odbył się uroczysty apel.
Podczas uroczystości, w obecności licznie zaproszonych gości, wręczono sztandar Stowarzyszeniu 42. Pułku Zmechanizowanego i 11. Brygady Zmechanizowanej. Sztandar został ufundowany przez społeczeństwo miasta Żar.
- Czym jest sztandar dla społeczeństwa i żołnierzy, wielokrotnie można zobaczyć śledząc kart historii naszej ojczyzny. Tylko sztandar i tradycje z nim związane świadczą o jej tożsamości. A ta tożsamość to przede wszystkim honor i obowiązek oraz trud codziennego wysiłku dla jej umacniania i jej dobra - mówił generał dywizji Jarosław Mika i dowódca 11LDKPanc.
Szczególnie podniosły przebieg Dzień Flagi miał w Żaganiu, gdzie tamtejsi harcerze rozwinęli ogromną, kilkudziesięciometrową, biało-czerwoną flagę. Następnie licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta utworzyli kolumnę, która przeszła ulicami Żagania od placu Słowiańskiego do placu Generała Maczka. Tam odbyły się uroczysty apel.
Obie uroczystości uświetniła żagańska orkiestra wojskowa.
W godzinach popołudniowych w żagańskim kościele garnizonowym pod wezwaniem Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego odprawiono Mszę świętą w intencji miasta i ojczyzny.