Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wczoraj polski, dziś matematyka

Trwają matury. Wczoraj absolwenci szkół ponadgimnazjalnych pisali egzamin z języka polskiego. Dziś zdają obowiązkowy egzamin pisemny z matematyki.

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze są dobrej myśli. - Pierwsza godzina przed egzaminem jest stresująca, a później będzie już lepiej. Na pewno najbardziej obawiam się przedmiotów, które są dla mnie ważne czyli fizyka, matematyka, ale polskiego też bo można popełnić błąd rzeczowy i może być nieciekawie - przyznaje Marcin Woźniak.

- Ale jestem pozytywnej myśli. Błogosławieństwo i modlitwa była. Tutaj w Zielonej Górze, ale też byliśmy ze szkołą na Jasnej Górze – dodaje.

- Polski jest ryzykowny, a reszta to na spokojnie. Najmniej się boję matematyki. Jestem dobrze przygotowany. Oczywiście ostatni czas był bardzo intensywny, ale całe liceum człowiek się uczy – podkreśla kolega Tomek Jesionowski.

Przypomnijmy, że matura nie jest obowiązkowa. To każdy absolwent szkoły ponadgimnazjalnej samodzielnie podejmuje decyzję o przystąpieniu do niego.

Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych. Składa się z części ustnej oraz z części pisemnej. I tak osoby przystępujące po raz pierwszy do egzaminu maturalnego zdają obowiązkowo w części pisemnej: język polski (poziom podstawowy), język obcy nowożytny (poziom podstawowy), matematykę (poziom podstawowy); natomiast w części ustnej: język polski (bez określania poziomu), język obcy nowożytny (bez określania poziomu). Ponadto każdy absolwent przystępuje obowiązkowo do części pisemnej egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego.

Obecnie matura zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych, które wykorzystują wyniki egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów. Warto jednak podkreślić, że zdana matura nie stanowi gwarancji przyjęcia na wybrany kierunek studiów. Warunki rekrutacji określa bowiem senat każdej uczelni.

Nowością tegorocznego egzaminu maturalnego jest formuła egzaminu ustnego z języka polskiego. Nie będzie dotychczasowych prezentacji. Egzamin będzie skoncentrowany na umiejętności budowania wypowiedzi na określony temat w oparciu o tekst.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama