Marsz ku czci dzieci wojny, sybiraków, dzieci katyńskich, pionierów, żołnierzy wyklętych, ofiar faszyzmu i komunizmu odbył się 9 maja w Gorzowie Wielkopolskim.
Radosny, udekorowany flagami narodowymi i kolorowymi kwiatami pochód przeszedł z placu Grunwaldzkiego do katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie odprawiona została pod przewodnictwem bp. Tadeusz Lityńskiego Msza św. w intencji seniorów, oraz złożono kwiaty pod pomnikiem ofiar katyńskich.
Organizatorzy, Stowarzyszenie im. Brata Krystyna, zapewniali, że marsz jest ponad wszelkimi podziałami i jego głównym celem jest publiczne upomnienie się o szacunek, godność i pamięć dla setek tysięcy seniorów w Polsce, w województwie lubuskim i Gorzowie Wlkp.
Marsz miał na celu uwrażliwienie władz samorządowych i opinii publicznej na trudne położenie osób starszych, przede wszystkim ubóstwo, choroby, trudności z dostępem do służby zdrowia i dyskryminację z powodu podeszłego wieku.
Młodzi uczestnicy dziękowali pokoleniu dzieci wojny i tym, którzy już odeszli za ich poświęcenie.
- Spotkaliśmy się dzisiaj z jednego, bardzo ważnego powodu. Spotykamy się pod hasłem „Polscy seniorzy mają głos”. Przyszliśmy dzisiaj ponad wszelkimi podziałami, nie dzielimy seniorów, bo wszyscy mają ogromny wkład w budowanie naszej ojczyzny i o tym nie wolno zapomnieć. Marny los społeczeństwa, które zapomina o swoich seniorach i historii. Kim są dzisiejsi seniorzy? Zdecydowana większość to dzieci wojny, osoby urodzone w bardzo trudnym okresie powojennym. To również dzieci Sybiru, przesiedleń i deportacji. Od tej pory, mam taką nadzieję, rocznica zakończenia II wojny światowej, będzie świętem dzieci wojny, które straszliwie ucierpiały z jej powodu. Zwrócimy się do Sejmu RP, aby podjął decyzję o ustanowieniu 8 lub 9 maja Dniem Dzieci Wojny - powiedział Augustyn Wiernicki, prezes Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Dzieci Wojny w Polsce oraz prezes Stowarzyszenia im. Brata Krystyna.
Na apel organizatorów odpowiedziały i przyjęły zaproszenie wszystkie organizacje działające e regionie na rzecz seniorów: Związek Dzieci Wojny, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Gorzowskie Stowarzyszenie Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie Eugeniusza de Mazenoda, Stowarzyszenie Seniorów Gorzowskich „Złoty Kłos”.
W marszu wzięli udział parlamentarzyści, władze miasta Gorzowa Wlkp., oraz duchowni Kościołów: katolickiego i ewangelicko-augsburskiego.
Ważnym elementem przekazu zaakcentowanego podczas marszu było nadanie należnej rangi życiu osób starszych oraz budowania szacunku w rodzinach wobec babć i dziadków, bo właśnie seniorzy tworzą grunt do stabilnego rozwoju społeczeństwa.