11 najlepszych lubuskich grup teatralnych wystąpiło 26 maja na scenie Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury w ramach przeglądu wojewódzkiego.
Lubuska Gala Teatralna „Scena Młodzieżowa” - Pro Arte 2015 to prezentacje teatrów działających w szkołach, domach kultury, instytucjach zajmujących się edukacją artystyczną młodzieży gimnazjalnej. W przeglądzie na międzyrzeckiej scenie uczestniczyły teatry: „Insideout” z Publicznego Gimnazjum w Strzelcach Krajeńskich, „Impuls” z Publicznego Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Nowej Soli, „Trakt sześciu owieczek” z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Nowej Soli, „Teatr chlebojady” z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze, „Zza winkla” z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, „Teatr małe conieco” z Publicznego Gimnazjum w Czarnowicach”, „Luzik” z Zespołu Szkół nr 1, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Żaganiu, „Milcz” z Zespołu Szkół Publicznych w Ośnie Lubuskim, „Kabaret plama” z Zespołu Szkół w Cybince, „Projekt teatr” z Zespołu Szkół w Grabiku i „Młodzieżowa grupa teatralna” z Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Grupy teatralne przedstawiły różnorodne formy teatralne, m.in. teatr poetycki, dramatyczny, publicystyczny, plastyczny, kabaretowy, słowno-muzyczny. Przekaz artystyczny wszystkich zespołów był bardzo precyzyjny i bezkompromisowy.
– Zaprezentowaliśmy dzisiaj niekonwencjonalną formę przedstawienia sztuki „Romeo i Julia”. W przedstawieniu nie używamy żadnego słowa, jest to typowo gra sceniczna, wszystkie emocje aktorzy wyrażają gestami, mową ciała. Jedyne słowa padają na koniec przedstawienia i jest to fragment nowotestamentalnego „Hymnu do Miłości”. Nasz występ to bardzo wyraźny przekaz, że miłość jest wieczna, chociaż śmierć może ją rozdzielić, to jednak jej nie pokona i miłość trwa na wieki, i zawsze żyje pośród nas. Spektakl powstał w ramach przygotowań do występu na Lubuskiej Gali Teatralnej, ale chcemy również zaprezentować przedstawienie w Ośnie Lubuskim. Działamy od roku i chcemy w naszej miejscowości zaproponować spektakl, zaprosić młodzież, jednocześnie pokazać dorosłym, że młodzi ludzie potrafią tworzyć piękne i wartościowe rzeczy – powiedział ks. Paweł Sztyber, opiekun grupy teatralnej, aktor i reżyser spektaklu.