Dziś w gorzowskiej katedrze bp pomocniczy Tadeusz Lityński udzielił święceń kapłańskich czterem diakonom z Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.
Święcenia kapłańskie przyjęli diakoni, którzy ukończyli 6-letnią formację w diecezjalnym seminarium duchownym. Są nimi: Piotr Kamiński (Zielona Góra - par. pw. św. Stanisława Kostki), Michał Płończak (Wschowa - par. pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika), Jakub Włodarczak (Nowe Miasteczko - par. pw. św. Marii Magdaleny) i Łukasz Żołubak (Otyń - par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego).
- To najważniejszy dzień w moim życiu, ponieważ podejmuję decyzję, która prowadzi mnie do szczęścia. Nie jest to szczęście świata, a Boże szczęście. Jestem gotowy na służbę Panu - mówił przed święceniami dk. Michał Płończak.
- To na pewno dzień, którego bardzo wyczekiwałem w sercu, odkąd odkryłem, że Pan Bóg mnie wzywa do kapłaństwa. Jest to dla mnie dzień szczególnego zjednoczenia z Chrystusem, który za mnie oddał swoje życie i który wezwał mnie, abym też oddał swoje życie za braci - powiedział tuż przed Mszą św. jeszcze diakon Łukasz Żołubak.
Święceń kapłańskich udzielił bp pomocniczy Tadeusz Lityński. W homilii odwołał się do biblijnego opisu zesłania Ducha Świętego. – Jest tam jedno bardzo charakterystyczne słowo: „wreszcie”. „Kiedy wreszcie nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy”. Oznacza ono niecierpliwe, intensywne oczekiwanie na Kogoś bardzo ważnego - mówił biskup.
- Drodzy diakoni, sześć lat waszego oczekiwania, waszego seminaryjnego poszukiwania i modlitwy osiąga dziś swoje apogeum. Sześć lat rozważania słowa Pana i modlitwy, a za chwilę przeżyjecie swoje „wreszcie”. Nie po to, aby zatrzymać się, ale iść w świat z zapałem misyjnym, tak, jak to uczynili apostołowie - kontynuował.
- Życzę wam, bracia, abyście byli wierzącymi kapłanami, tzn. abyście emanowali całymi sobą Panem Bogiem. Rozpoznając czas i miejsce waszego życia i posługiwania, żebyście byli dla wszystkich miłosierni jak Ojciec - powiedział bp Lityński na koniec.
Następnego dnia nowo wyświęceni kapłani, zgodnie ze zwyczajem, odprawią prymicyjną Mszę św. w swoich rodzinnych parafiach. - Natomiast od 26 czerwca, a więc po kilkutygodniowym urlopie, zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej. W lecie będą zaangażowani głównie w prowadzenie diecezjalnych przedsięwzięć wakacyjnych. Z końcem sierpnia otrzymają skierowanie na pierwszą stałą placówkę duszpasterską - tłumaczy rzecznik kurii biskupiej ks. Andrzej Sapieha.
- Kapłani są współpracownikami biskupów i uczestniczą w ich posłannictwie. Ich zadaniem jest głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów, a szczególnie Eucharystii i sakramentu pokuty. Kapłani przewodzą również i kierują lokalnymi wspólnotami wiernych - dodaje.