Nowy numer 3/2021 Archiwum

To dzieje się nieustannie

Dziś w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece im. C. K. Norwida w Zielonej Górze odbyła się promocja książki pt. "Emaus. Tajemnica dnia ósmego". Jej autorem jest teolog i publicysta dr hab. ks. Andrzej Draguła.

To książka, jak przyznaje autor, o doświadczeniu bycia księdzem.

- Jest to książka, która napisał bardziej ksiądz niż teolog. Oczywiście ksiądz, który jest teologiem - podkreślił na spotkaniu ks. Andrzej Draguła.

- To jest książka, która nie operuje tylko teologiczną interpretacją rzeczywistości, ale ta teologiczna interpretacja rzeczywistości jest połączona z moim doświadczeniem bycia księdzem. Dlatego tam jest o homilii, dlatego tam jest o Eucharystii, dlatego tam jest o takich moich doświadczeniach właśnie z drugiej strony ołtarza, jak i drugiej strony ambony - kontynuował.

Emaus to wydarzenie historyczne, które miało miejsce w określonym czasie i w określonej topografii. - Ale jest to wydarzenie, i to próbowałem pokazać, dzieje się nieustannie. Emaus „dzieje się” i „wydarza się”. Wydarza się literacko, wydarza się plastycznie, ale także życiowo. To znaczy te mity ewangeliczne w nas żyją. To nie są historie byłe, ale historie, które rzeczywiście wydarzyły się - mówił ks. Draguła

- I to jest to, do czego przekonał mnie Kołakowski, do czego muszę przyznać próbuję przekonać kleryków, których uczę homiletyki. Żeby uczyli się przez homilię wprowadzać ludzi do wewnątrz tych wydarzeń. Nie tyle je wyjaśniać, ale widzieć je jasno w zachwyceniu. Żeby tak opowiadali o tych wydarzeniach, aby słuchacz wszedł w nie. A kiedy wejdzie to już nikt nie będzie musiał opowiadać i wyjaśniać. On to po prostu dozna, doświadczy i będzie z tym obcował, że użyję tego starego, ale bardzo dobrego słowa - dodał.

Spotkanie z autorem poprowadziła dr hab. Małgorzata Mikołajczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego, a fragmenty książki czytał Wojciech Brawer, aktor Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze.

Ks. dr hab. Andrzej Draguła jest dyrektorem Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze. Wykłada także we Wrocławiu, Szczecinie i Paradyżu. Do tej pory wydał m.in. „Bluźnierstwo. Między grzechem a przestępstwem” i „Copyright na Jezusa. Język, znak, rytuał między wiarą a niewiarą”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama