Nowy numer 3/2021 Archiwum

Podkreślić Jego obecność

Uroczystości konsekracji kościoła pw. Świętych Antoniego z Padwy i Stanisława Kostki w Gorzowie Wlkp. oraz 70. rocznicy przybycia kapucynów do miasta odbyła się 14 czerwca.

Eucharystii przewodniczył i dokonał poświęcenia świątyni ks. bp Tadeusz Lityński.

– Dziś pragniemy ogłosić, że w tej świątyni mieszka Bóg i uroczystym, liturgicznym aktem podkreślić Jego obecność w tym miejscu, wybranym przed wiekami i uświęconym modlitwą. Kościół to miejsce spotkania z Bogiem, ale także miejsce spotkania z bliźnimi – mówił biskup.

– Bardzo często we współczesnym świecie stykamy się z profanacją, niszczeniem tego, co święte. Docierają do nas informacje o podpalaniu świątyń, niszczeniu krzyży, paleniu Biblii czy nawet profanacji tabernakulum. Dziś niszczy się na wielką skalę również świętość małżeństwa i rodziny oraz ludzkiego życia. Jeśli Bóg nie znajdzie miejsca w moim sercu i moim życiu, to na nic się zdadzą wszelkie świątynie. Poświęcenie tego miejsca jest odnowieniem w nas świadomości, że to my jesteśmy prawdziwym, żywym Kościołem, świątynią Boga, której trzeba strzec przed profanacją – dodał.

Biskup podziękował również ojcom kapucynom z 70 – letnią posługę w Gorzowie Wlkp. – Dziękujemy za opatrywanie ran fizycznych i duchowych, za słowa nadziei, posługę Słowa i posługę sakramentalną oraz pracę duszpasterską, i piękny wygląd tej świątyni – mówił.

Kapucyni posługują w Gorzowie Wlkp. od 1945 roku. Pierwszy polski kapłan, o. Przemysław Knap, kapucyn, przybył do Gorzowa Wlkp. z Prowincji Krakowskiej i osiadł przy jedynym wówczas w mieście kościele katolickim pw. Świętego Krzyża (inne kościoły do 1945 r. należały do protestantów). Zorganizował polskie życie religijne w mieście i okolicy, m.in. poświęcił w sąsiednich wioskach 16 zborów protestanckich, przeznaczając je dla kultu katolickiego.

Kapucyni Prowincji Krakowskiej duszpasterzowali w parafii pw. Świętego Krzyża do 1966 roku. Później parafię prowadzili kapucyni z Prowincji Warszawskiej. Ówczesny kościół pw. Stanisława Kostki był kościołem filialnym parafii pw. Świętego Krzyża. Staraniem gwardianów, o. Bogusława Rosochackiego i o. Józefa Korzeniowskiego, w latach 1974 – 1978, świątynię gruntownie przebudowano i powiększono. Zmodernizowany kościół poświęcił prowincjał, o. Pacyfik Dydycz, podczas pasterki w 1978 roku. Kościół nie był jednak konsekrowany.

W 1996 roku kapucyni opuścili parafię pw. Świętego Krzyża i podjęli posługę w erygowanej w tym czasie przez bp Adama Dyczkowskiego parafii pw. św. Antoniego z Padwy i św. Stanisława Kostki.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama