Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich zwrócili uwagę mieszkańców na problem opieki hospicyjnej w Gorzowie Wlkp.
Niekończący się korowód uśmiechniętych dzieci machających żółtymi kwiatami, wolontariusze rozdający papierowe żonkile i ulotki informujące o działalności gorzowskiego hospicjum im. św. Kamila, i mnóstwo osób zainteresowanych, co to za wydarzenie?
2500 dzielnych ambasadorów nadziei wywołało zainteresowanie i skutecznie propagowało działalność hospicjum.
Hospicjum św. Kamila od wielu lat obejmuje opieką lekarską, pielęgniarską i psychologiczną ciężko chorych pacjentów. W pracę w hospicjum zaangażowanych jest wielu wolontariuszy, dorosłych i młodzieży. – Od września jesteśmy wolontariuszkami w świetlicy „Jaskółka”. Mamy dyżur w każdą drugą środę miesiąca, spotykamy się tam z dziećmi na zajęciach plastycznych, kulinarnych, często też bawimy się z nimi. Przychodzimy tam, bo lubimy pomagać ludziom – powiedziały Paulina Żak i Wiktoria Sulczyńska, uczennice I klasy w Zespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp.
W ramach hospicjum im. św. Kamila działają: hospicjum stacjonarne, dysponujące 13 łóżkami i zespołem terapeutycznym, który pozostaje do stałej dyspozycji pacjentów z chorobami nowotworowymi;
hospicjum domowe – obejmujące opieką medyczną i psychologiczną osoby
z chorobami nowotworowymi w stanie terminalnym w atmosferze domu rodzinnego; hospicjum dla dzieci „Oskar i Róża” obejmujące domową opieką medyczną dzieci z chorobami nowotworowymi, wadami genetycznymi, chorobami metabolicznymi;
projekt „Jaskółka” obejmujący opieką psychologiczną i socjoterapeutyczną dzieci i młodzież, która straciła rodzica w wyniku choroby nowotworowej, wypadku lub innej nagłej sytuacji losowej.