Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowa Sól pamięta o ojcu Medardzie

Wystawę pt. "Wspomnienie o ojcu Medardzie" otwarto 20 czerwca, w drugą rocznicę śmierci zakonnika, w kościele św. Antoniego w Nowej Soli.

Ekspozycja składa się z 12 plansz z fotografiami i czterech gablot, w których umieszczono pamiątki dotyczące zakonnika, m.in. dokumenty, fragmenty twórczości poetyckiej oraz przedmioty osobiste kapucyna.

Wystawa jest wyrazem pamięci o wieloletnim nowosolskim kapłanie, którego mieszkańcy miasta nie tylko dobrze pamiętają, ale i miło wspominają.

- Znałam ojca od początku jego obecności w Nowej Soli. To był kapłan, który odwiedzał rodziny w ich domach i troszczył się o każdego. Do ojca każdy miał odwagę podejść, bo był bardzo otwarty. Pomagał ludziom, potrafił oddać ostatnie grosze potrzebującym. To był również człowiek wielkiej modlitwy – mówi Danuta Kubicka z nowosolskiej „Solidarności”.

- Ojciec kochał ludzi i ludzie kochali jego był nieprzeciętną osobowością, odznaczał się pokorą i skromnością… - wylicza Zofia Mikusińska, organizatorka wystawy.

Ekspozycja powstała m.in. dzięki współpracy parafii pw. św. Antoniego w Nowej Soli, Muzeum Miejskiego oraz mieszkańców miasta.

Ojciec Medard ( imię zakonne), Stanisław Parysz urodził się 17 grudnia 1913 roku w Haczowie, gdzie ukończył szkołę podstawową. Następnie uczęszczał do Kolegium Serafickiego w Rozwadowie (Stalowej Woli).

Do zakonu oo. Kapucynów wstąpił 7 września 1929 roku. Po odbyciu nowicjatu w Sędziszowie Małopolskim, złożył śluby zakonne 8 września 1930 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1939 roku, z rąk ks. biskupa Stanisława Rosponda. Po święceniach pełnił duchową posługę w wielu miastach Polski - m.in. w Krakowie, w Olszanicy, w Mydlnikach.

Był kapelanem Armii Krajowej w powstaniu warszawskim. Za udział w walkach odznaczony został Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W latach 1945–1948 był gwardianem w Sędziszowie Małopolskim. W latach 1953–1956 był gwardianem w Krośnie. W latach 1959–1963 był rektorem kościoła w Tenczynie. Kolejno przebywał w domach zakonnych we Wrocławiu, Dobiegniewie, Wałczu, Kwietnikach, Gdańsku, Bytomiu i Nakielnie.

Do Nowej Soli, która stała się jego drugim domem, przybył w 1979 roku i nieprzerwanie pełnił duchową posługę w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego. Zmarł 20 czerwca 2013 roku w wieku 99 lat w nowosolskim szpitalu.

Pogrzeb zakonnika odbył się 24 czerwca. Ojciec Medard pochowany został na cmentarzu komunalnym przy ul. Wandy w Nowej Soli w grobowcu ojców kapucynów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama