Nowy numer 3/2021 Archiwum

Tu nauczysz się jak pomagać

Nie masz uprawnień i kwalifikacji, by opiekować się chorymi i niepełnosprawnymi? Zgłoś się na kurs „Stacja Opieki Caritas”, który organizuje diecezjalna Caritas.

– Celem kursu jest nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie opieki nad chorym czy niepełnosprawnym oraz osobami niezaradnymi i niesamodzielnymi, przez osoby, które zawodowo nie zajmują się działalnością opiekuńczą – wyjaśnia Anita Łukowiak z Caritas diecezjalnej, koordynatorka kursu.

– Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się i nauczą m.in. jak wykonywać czynności opiekuńczo – pielęgnacyjne, tj. toaleta, zmiana bielizny osobistej i pościelowej, mycie głowy oraz na czym polega profilaktyka przeciwodleżynowa czy papmersowanie – dodaje.

Kurs składać się będzie z części teoretyczno – ćwiczeniowej (30h). Wykłady obejmą m.in. zagadnienia prawne, zawodowe, społeczne, psychologiczne i opiekuńcze. Będą to zajęcia m.in. z prawnikiem, doradcą zawodowym, doradcą rodzinnym, pielęgniarką oraz osobą duchowną. Podczas ćwiczeń kursanci zostaną przygotowani do pracy z osobą niesamodzielną w warunkach domowych.

– Zajęcia odbywać się będą w systemie tygodniowym, od poniedziałku do soboty. Później kursanci skierowani zostaną na praktyki do osób niesamodzielnych, chorych czy zależnych. Aby otrzymać zaświadczenie potwierdzające nabycie umiejętności, każdy z uczestników będzie musiał odbyć te praktyki i zdać pozytywne egzamin. Po ukończeniu kursu uczestnicy angażowani zostaną w pomoc osobom niesamodzielnym na zasadzie wolontariatu – tłumaczy Anita Łukowiak.

– Do udziału w kursie zapraszamy osoby z terenu województwa lubuskiego:(gmin: Słubice – 10 osób, Nowa Sól – 10 osób, Strzelce Krajeńskie – 10 osób oraz Gorzowa Wlkp. i okolic – 10 osób i Zielonej Góry i okolic – 10 osób). Liczba miejsc jest ograniczona – dodaje.

Aby uczestniczyć w projekcie trzeba mieć skończone 18 lat, być mieszkańcem gmin: Słubice, Strzelce Krajeńskie, Nowa Sól oraz miast: Gorzowa Wlkp. i okolic oraz Zielonej Góry i okolic. Ponadto trzeba posiadać zaświadczenie wykazujące negatywny wynik badania na nosicielstwo salmonella i shigella (badanie kału).

Koszt kursu wynosi 40 zł.

Szczegółowe informacje dotyczące szkolenia można uzyskać u koordynatora projektu od poniedziałku do piątku w godzinach 07.00 – 15.00 – Anita Łukowiak, tel. 600–987–748, mail soc@caritas.pl

Zgłoszenia należy przesyłać do 30 czerwca br., na adres: soc@caritas.pl

O zakwalifikowaniu się na kurs uczestnicy zostaną poinformowani telefonicznie. Po zakończeniu rekrutacji podane zostaną również terminy szkoleń.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama