Uroczystości 10. rocznicy otwarcia pierwszego w Polsce szlaku św. Jakuba, wiodącego z Jakubowa do Zgorzelca, i sprowadzenia relikwii św. Jakuba do Jakubowa odbył się 27 czerwca.
– 25 lipca 2005 roku z Jakubowa wyruszyliśmy do Zgorzelca, aby tam połączyć ten pierwszy szlak z siecią europejskich dróg św. Jakuba Starszego Apostoła w Polsce. Dzisiejsza uroczystość łączy się również z 8. rocznicą powstania naszego sanktuarium. Za miesiąc będziemy obchodzić też imieniny św. Jakuba, dlatego składamy naszemu patronowi prezent, jaskim są zakończone kilkuletnie prace na stropie świątyni, malowidła pochodzące z 1713 roku – mówi ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium w Jakubowie.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Paweł Socha, a homilię wygłosił bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej.
– Jakubów to miejsce szczególne. Gdyby ono mogło przemawiać, ileż powiedziałoby o pielgrzymach, którzy podejmują trud wędrowania szlakami św. Jakuba. W tych, którzy tutaj przybywają, ile jest dobrych intencji, pragnień i zaparcia się siebie oraz podejmowanych prób pokonywania swojej słabości. Osoby, które przeszły Camino de Santiago, podkreślają, że uczy ona pokory, cierpliwości, że z tej drogi wraca się już tylko lepszym – mówił bp Mendyk.
Szlak wyznaczony dziesięć lat temu liczy 170 km i prowadzi z Jakubowa, m.in. przez Grodowiec, Polkowice, Chocianów, Bolesławiec, Lubań do Zgorzelca.
Do jego wyznaczenia i otwarcia przyczyniło się m.in. miejscowe bractwo Jakubowe.
– Najpierw powstała nasza wspólnota, później przywieźliśmy relikwie św. Jakuba z Rzymu i wyznaczyliśmy szlak. Naszym zadaniem jest m.in. posługa podczas liturgii i współpraca z miejscami św. Jakuba w Polsce i innymi bractwami – wymienia Ewa Chlebicka z bractwa Jakubowego.
– Naszą rolą jest m.in. dbanie o ten szlak oraz odnawianie oznaczeń na pątniczej drodze, a także pomoc pielgrzymom – dodaje Stanisław Halarewicz, współzałożyciel bractwa.