Na Jasną Górę zmierza XXXII Piesza Pielgrzymka Rolników. Ponad 100 pątników do Matki Bożej Częstochowskiej dotrze 13 lipca.
Tegoroczne hasło pielgrzymki brzmi: „Radość nawrócenia”. - Każda pielgrzymka ma charakter pokutny i nawróceniowy. A jak człowiek zbliża się do Boga to jego serce się raduje - zauważa przewodnik pielgrzymki ks. Paweł Mydłowski.
Pielgrzymka rozpoczęła się 2 lipca od Mszy św. pod przewodnictwem bp Pawła Sochy w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu.
- Bardzo się cieszę, że właśnie z tego sanktuarium wyrusza pielgrzymka rolników, kolejna już, najstarsza pielgrzymka naszej diecezji na Jasną Górę. (…) Niech ona będzie pewnym symbolem i znakiem także duchowości rolnika polskiego. Rodziła się w bólach, miała wielu bohaterskich kapłanów i wiernych świeckich. Należą do nich szczególnie dwaj kapłani. Inicjator ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz i ks. prał. już śp. Tadeusz Dobrucki - powiedział biskup na początku homilii.
- Czas pielgrzymowania to rekolekcje w drodze. Tzn. rozważanie słowa Bożego i uczenia się myślenia Bożego - kontynuował.
Siódmy raz na pielgrzymkę wyruszył Mateusz Zaręba z Ciosańca. - Tutaj nabieram sił i pogłębiam swoją wiarę. To są dla mnie prawdziwe rekolekcje. Modlę się szczególnie za swoją rodzinę i przyjaciół - powiedział Mateusz
Do Maryi idą też zupełnie nowe osoby. - Namówił mnie mój chłopak, który idzie już czwarty raz. Przerażają mnie trochę kilometry, nawet bardzo, ale jeśli inni dają radę to też muszę. We wspólnocie przecież siła - zauważa Magdalena Piosik z Chorzemin k. Wolsztyna.
Pierwsza Piesza Pielgrzymka Rolników wyruszyła w 1983 roku z Klenicy na Jasną Górę. Jej założycielem i pierwszym przewodnikiem był ks. Eugeniusz Jankiewicz. Potem przez długie lata pielgrzymkę prowadził nieżyjący już ks. Tadeusz Dobrucki, którego zastąpił ks. Grzegorz Sopniewski. Obecnie posługę tę pełni ks. Paweł Mydłowski.
Od 6 lat pielgrzymi wyruszają na Jasną Górę z Otynia k. Nowej Soli.
Wejście pielgrzymów na Jasną Górę zaplanowane jest 13 lipca.