Ludowe śpiewy, rękodzieło, swojskie przysmaki i zabytkowe stroje - to wszystko można usłyszeć, zobaczyć i posmakować, w ramach XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń", który trwa od 3 do 5 lipca w Szprotawie.
Na muzyczną imprezę przyjechały zespoły z kilku województw Polski, m.in. z kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i lubuskiego.
- Śpiewamy pieśni kujawskie z XIX wieku, mamy też na sobie dawne stroje z naszego regionu. Reprezentujemy nasze województwo na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. W Szprotawie jesteśmy chyba już dwudziesty raz. Zawsze śpiewamy nie tylko na scenie, ale i w kościele w Puszczykowie, i bardzo to przeżywamy - wyjaśnia Ewa Kowalczyk, kierownik zespołu „Radojewiczanie”, z Radojewic (woj. kujawsko-pomorskie).
- Śpiewamy różne pieśni i prezentujemy podczas festiwalu swojskie przysmaki. To spotkanie daje dużą satysfakcję, bo aż chce się śpiewać dla tak wspaniałej publiczności, jaka jest tu w Szprotawie. Co roku poznajemy też nowe zespoły, wymieniamy się piosenkami, idziemy razem w korowodzie - dodaje Anna Kacprzak z zespołu „Wrzosy” z Siecieborzyc (woj. lubuskie).
Oprócz koncertów, były m.in. zabawy integracyjne, stoiska z regionalnymi przysmakami i warsztaty rękodzieła.
W niedzielę, 5 lipca, odbędą się również Msze św. w oprawie artystycznej zaproszonych zespołów:
9.00 – kościół w Borowinie, kościół w Długiem
9.30 – kościół w Witkowie, kościół w Szprotawie/Iławie
10.00 – kościół w Puszczykowie
11.00 – kościół w Lesznie Górnym, kościół w Siecieborzycach
11.30 – kościół w Szprotawie
12.00 – kościół w Dzikowicach, kościół w Wiechlicach
Spotkanie zakończy korowód ulicami miasta (o 12.45) i koncert galowy (o 14.30) w parku przy Szprotawskim Domu Kultury.