Nowy numer 3/2021 Archiwum

Głównie powalone drzewa

W nocy z wtorku na środę, a także w środę rano przez Polskę przechodziły gwałtowne burze, które nie ominęły także naszego regionu.

Do godz. 6.30 lubuska straż pożarna miała w sumie 156 zgłoszeń. Jednak cały czas informacje z terenu spływają. - W większości to były przypadki powalonego drzewa na drodze. Najwięcej takich zgłoszeń odnotowaliśmy w powiecie krośnieńskim, świebodzińskim i zielonogórskim - wyjaśnia kpt. Magdalena Bilińska,  rzecznik prasowy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

- Mieliśmy też uszkodzenia budynków. Na tą chwilę wiemy, że było osiem takich przypadków. Przy tym trzeba zaznaczyć, że to nie są uszkodzenia całych budynków. Najczęściej częściowe uszkodzenia dachów - kontynuuje.

Burza uszkodziła także linie energetyczne oraz samochody. - Na ten moment wiemy o pięciu takich przypadkach. Odnotowaliśmy też cztery uszkodzenia samochodów - wyjaśnia rzecznik.

- To była mocna burza, ale nie wywołała mocniejszych zniszczeń. Bardziej postraszyła i przysporzyła pracy strażakom, którzy mieli pracowitą noc głównie przy usuwaniu konarów i drzew. Na szczęście nikt nie został ranny - dodaje.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przypomina, aby w czasie burz:

- nie zostawiać samochodów pod drzewami, ani rzeczy na balkonach,

- nie przebywać na wodzie ani w małych łódkach,

- nie kłaść się na ziemi,

- nie używać telefonu, ani być blisko urządzeń elektrycznych,

- jeśli to możliwe należy zostać w budynku, w trakcie podróży można schronić się w samochodzie, to jedno z bezpieczniejszych miejsc.

Obecnie ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązuje województwa: warmińsko-mazurskie, łódzkie, mazowieckie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, lubelskie, podlaskie i podkarpackie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama