Nowy numer 21/2018 Archiwum

Podniebni ratownicy

Zespoły Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego dyżurują już w Przylepie, a niebawem powstanie nowa baza w Gorzowie Wlkp.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann poinformował 14 lipca na konferencji prasowej w Łodzi o decyzji utworzenia nowych baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na terenie Polski. Na liście miast, w których będą dyżurować zespoły Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego, znalazły się Gorzów Wlkp., Ostrów Wlkp. i Opole. W konferencji brali również udział wiceminister Waldemar Sługocki, reprezentujący Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, które przeznaczyło pieniądze na zakup śmigłowców, oraz marszałkowie województw.

Nowe bazy mają zostać wybudowane za pieniądze właściwych terenowo urzędów marszałkowskich. Samorząd województwa lubuskiego od dawna zabiegał o utworzenie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na północy regionu, a jej budowa została uwzględniona w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020.

Utworzenie nowych baz pozwoli na poszerzenie zasięgu działania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i udzielanie pomocy na większym obszarze Polski większej liczbie osób. Skróci się czas dolotu do osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i innych zdarzeniach, w których konieczna jest pomoc medyczna. SP ZOZ LPR dysponuje 23 śmigłowcami ratunkowymi typu Eurocopter EC 135 oraz dwoma samolotami Piaggio P.180 Avanti.

Na gorzowskiej konferencji prasowej, która odbyła się 13 kwietnia, marszałek Elżbieta Polak powiedziała: – W ubiegłym roku, gdy negocjowaliśmy Kontrakt Terytorialny, nie mieliśmy rekomendacji Ministerstwa Zdrowia. Dziś mamy dobre informacje. Zakup śmigłowców przez rząd jest faktem, a my mamy warunki do spełnienia, by baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powstała w Gorzowie Wlkp.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma