Niemal 900 lubuskich policjantów, spośród 2,5 tys., odbierze w tym roku awanse na wyższe stopnie.
Lubuscy policjanci świętowali 17 lipca w Gorzowie. Przed południem złożono kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia na gorzowskim cmentarzu zebrali się dziś. Później, w samo południem policjanci uczestniczyli we Mszy św. w gorzowskiej katedrze, której przewodniczył bp Paweł Socha.
Po liturgii na placu Starego Rynku wręczono odznaczenia państwowe i resortowe, a także akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. - To czas, aby wynagrodzić tych, którzy często w pocie czoła służyli temu, aby bezpieczeństwo towarzyszyło nam wszystkim - wyjaśnia Sławomir Konieczny, rzecznik lubuskiej policji.
W tym roku awanse w stopniu otrzymało 867 spośród niemal 2,5 tys. lubuskich policjantów. 80 z nich uhonorowanych zostało odznaką „Zasłużony Policjant” i medalami „Za Długoletnią Służbę”. - Święto to także okazja do tego, aby na mundurze pojawiły się medale. Te symbole, które mówią: „Jesteś dobry! Zasługujesz na wyróżnienie!”. To okazja również, aby później, po południu, spotkać się w „gliniarskiej” rodzinie. Porozmawiać o kłopotach i dniu codziennym, ale także o perspektywach naszej pracy - dodaje.
Do Gorzowa przyjechał nadinsp. Mirosław Andrzej Schossler, zastępca komendanta głównego Policji. - Życzę dziś wszystkim lubuskim policjantom, aby mieli tyle samo powrotów ze służby, ile wyjść na służbę. Żeby znajdowali uznanie i szacunek w społeczeństwie dla którego służą - powiedział w rozmowie z GN.
- Największym wyzwaniem policji jest cały czas bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Liczba ofiar śmiertelnych spada, ale mimo wszystko na polskich drogach zginęło ponad 3 tys. osób - dodał.
Wyzwaniem są dopalaczem, ale policjanci zapewniają, że zajmują się tym nie od dziś. - Prowadzimy działania na terenie całego kraju związane z dalszym zamykaniem miejsc, gdzie takie substancje pojawiają się. U nas w Lubuskiem takich miejsc być już nie powinno. Skupiamy się na tych, którzy próbują takie substancje wprowadzać na rynek - mówi rzecznik lubuskiej policji.
- Nie ma takiej możliwości, żeby ta sytuacja została rozwiązana w ciągu jednego czy dwóch dni, czy po jednej lub drugiej burzy w mediach. My już pracujemy nad nim cały czas. Wspomnę sprawę z czerwca, kiedy gorzowscy policjanci wspólnie z prokuraturą zatrzymali kierowców jednej z korporacji taksówkowej. Ci kierowcy rozwozili do swoich klientów dopalacze, byli takimi kurierami. Ta sprawa ujrzała światło dzienne już miesiąc temu, więc nie możemy powiedzieć, że dopiero teraz z tym policja walczy - dodaje.
Wyróżnionych zostało również 26 zaproszonych gości, których wsparcie miało pozytywny wpływ na działalność Policji i bezpieczeństwo w regionie. Osoby te odebrały z rąk Komendanta medale „Za Zasługi dla Policji”.