Nowy numer 42/2020 Archiwum

50 helikopterów z całego świata

Po 34 latach Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata wracają do Polski. Odbędą się w Zielonej Górze.

Dziś w Zielonej Górze zaprezentowano stan przygotowań do 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI. Najlepsi piloci świata z kilkunastu krajów będą rywalizować już od 13 do 16 sierpnia na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Gościem specjalnym mistrzostw będzie m.in. Felix Baumgartner i były skoczek narciarski Thomas Morgenstern.

Mistrzostwa to najważniejsza impreza śmigłowcowa w tym roku na świecie. W zawodach potwierdziło udział już ponad 50 załóg z całego świata, m.in. reprezentacje: Rosji, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Białorusi, a nawet Chin i Makau. 

Polskę reprezentować będą cztery dwuosobowe załogi – bracia Marcin i Michał Szamborscy, Maciej Węgrzecki i Jakub Malec, Jędrzej Wiler z Jackiem Ciszewskim oraz przedstawicielki płci pięknej – Marysia Muś i Magdalena Woch.

Gospodarzem mistrzostw będzie Aeroklub Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (Przylep). – Z przyjemnością przyjęliśmy propozycję zorganizowania Śmigłowcowych Mistrzostw Świata w naszym aeroklubie, pomimo pewnych obaw związanych z częścią organizacyjną rozgrywek sportowych. Dołożymy wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować płytę lotniska do przyjęcia wszystkich uczestników. Zaś Stowarzyszenie Helisport zajmie się aspektem koordynacji sportowego przebiegu zawodów, zgodnie ze standardami Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) – wyjaśnia Artur Haładyn, dyrektor Aeroklubu Ziemi Lubuskiej.

50 helikopterów z całego świata   Wojciech Dobrzyński, dyrektor 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI Krzysztof Król /Foto Gość Wydarzenie to powraca do Polski po 34 latach przerwy. – Sport śmigłowcowy w Polsce przez długie lata praktycznie nie istniał. Reaktywacja polskiej kadry narodowej została zainicjowana w 2011 r. przez pilota i instruktora Marcina Szamborskiego, który podczas międzynarodowych targów śmigłowcowych dowiedział się o organizowanych w 2012 r. w Rosji mistrzostwach świata w tej dyscyplinie. Aeroklub Polski powołał na te mistrzostwa dwie załogi oficjalnie reprezentujące nasz kraj i osiągnęły one bardzo dobre, jak na debiutantów, rezultaty – wyjaśnia Wojciech Dobrzyński, dyrektor 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI.

– Zachęceni niezwykle przyjaznym przyjęciem przez całe środowisko sportu śmigłowcowego, w ramach utworzonego Stowarzyszenia Lotniczego „Helisport”, podjęliśmy się organizacji śmigłowcowych mistrzostw świata w Polsce – dodaje.

Najbardziej efektowne konkurencje przewidziane są na ostatnie dwa dni zawodów. – Wtedy to odbędzie się na lotnisku w Przylepie Piknik Śmigłowcowy. Wstęp jest bezpłatny, serdecznie zapraszamy: 15 i 16 sierpnia od 12.00. Piloci rywalizować będą w stylu dowolnym, slalomie oraz niezwykle widowiskowych wyścigach równoległych. Dla widzów zapewnimy też dodatkowe atrakcje: pokazy śmigłowcowe i wystawę statyczną dotyczącą naszego sportu. Dla wszystkich chętnych dostępne będą również loty widokowe śmigłowcem Robinson R44 – tłumaczy Jędrzej Wiler, przewodniczący Komisji Śmigłowcowej Aeroklubu Polskiego.

Mistrzostwa organizuje Stowarzyszenie Lotnicze „Helisport” we współpracy z Aeroklubem Ziemi Lubuskiej, Aeroklubem Polski i Międzynarodową Federacja Lotniczą FAI. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama