Nowy numer 42/2020 Archiwum

Lubuskie ma swoje cuda

Jesienią na nadwarciańskich łąkach królują gęsi, których jest wówczas od 60 do 80 tys. (a maksymalnie nawet 200 tys.).

Park Narodowy "Ujście Warty" powstał w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Teren parku zamieszkuje 270 gatunków ptaków, z których kilkanaście to unikatowe gatunki figurujące w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Miesięcznik "National Geographic Traveler" już po raz piąty wybiera 7 najciekawszych i najpiękniejszych miejsc w Polsce. Lubuski kandydat to Rzeczpospolita Ptasia. Wiele z bytujących w parku ptaków uznano za "gatunki specjalnej troski" zgodnie z tzw. Dyrektywą Ptasią - jednym z dwóch dokumentów, na których opiera się europejska sieć obszarów chronionych "Natura 2000". Spośród 190 gatunków ptaków wymienionych w dyrektywie, w parku stwierdzono 78. Są to zarówno ptaki lęgowe na tym obszarze, np.: bąk, ślepowron, derkacz, kropiatka, rybitwa czarna, rybitwa białoczelna, wodniczka, jak i przebywające tu w okresie migracji (siewka złota, błotniak zbożowy) czy zimowania (łabędź krzykliwy, łabędź czarnodzioby).

Rozlewiska i łąki Parku Narodowego "Ujście Warty" to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków - nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach: podczas pierzowiska, w trakcie migracji. Zatrzymują się tu liczne ptaki siewkowe, np.: łęczaki, brodźce śniade, bataliony. Jesienią nadwarciańskie łąki obejmują we władanie gęsi, których jest wówczas zwykle 60-80 tys. (a maksymalnie nawet 200 tys.). W stadach arktycznych gęsi dominują gęsi zbożowe (ptak uznany za symbol parku, znajdujący się w logo). Park to również ważne miejsce zimowania wielu gatunków.

Od naszych głosów zależy, czy Rzeczpospolita Ptasia zostanie jednym z 7 nowych cudów Polski. Wystarczy oddać głos na stronie internetowej: 7cudow.national-geographic.pl. Głosowanie trwa do 22 września br. - Pokażmy całej Polsce, że Lubuskie ma swoje cuda! – zachęca do głosowania marszałek Elżbieta Polak.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama