Szkockie i irlandzkie motywy muzyczne, zinterpretowane przez barokowych kompozytorów z Włoch, wykonane przez wirtuozów z Danii 24 lipca w Letnicy przed polską publicznością - to niezwykła mieszanka...
Dzięki oryginalnemu brzmieniu instrumentów dawnych i mistrzowskiemu wykonaniu na najwyższym światowym poziomie przez młodą flecistkę Camillę Bachhausen i doświadczonego klawesynistę Allana Rasmussena melomani uczestnicząc w inauguracji 4. edycji „Przedsionka Raju” mieli okazję przenieść się do przeszłości i odczuć nieodparty urok epoki baroku.
Subtelne i pełne emocji dźwięki idealnie współgrały z ciszą. – To był piękny koncert, nie spodziewałam się tak fenomenalnego wykonania i współbrzmienia klawesynu z fletem prostym – ocenia Jadwiga Radwańska z Zielonej Góry.
Allan Rasmussen to doskonały duński muzyk, kantor i organista w kościele w Frederiksbergu oraz wyjątkowy klawesynista, jeden ze współtwórców „Muzyki w Raju”. Camilla Bachhausen była studentką Bolette Roed i jedną z założycielek zespołu „Snów Consort”, który występował już na „Muzyce w Raju” oraz na „Przedsionku Raju”. Artystka wchodzi powoli w dorosłe życie artystyczne, jednocześnie uczy gry na flecie prostym i z grupą kolegów przygotowuje podręcznik przeznaczony dla dzieci.
Letnica położona w sąsiedztwie Świdnicy była jednym z nielicznych miejsc na mapie Polski, gdzie wystąpili światowej sławy muzycy wykonujący utwory muzyki dawnej. Nieoficjalną stolicą tegorocznego cyklu „Przedsionek Raju” jest podzielonogórska gmina Świdnica. – W Letnicy i Świdnicy, odbędą się aż cztery koncerty, w których wystąpią wszyscy tegoroczni artyści – mówi Cezary Zych, prezes Fundacji Muzyki Dawnej „Canor”.