Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Miód i żądło

Stowarzyszenie Bractwa Pszczelarzy i Bartników Ziemi Lubuskiej zorganizowało po raz pierwszy spotkanie promujące pszczelarstwo i ochronę pożytecznych owadów.

Owady, które od 50 milionów lat istnieją na ziemi są bardzo zagrożone, istnieje ryzyko ich całkowitego wyginięcia. Święto pszczół organizowane jest od lat w wielu krajach świata, 9 sierpnia zorganizowano w Przylepie Międzynarodowe Święto Pszczoły. Ideą święta jest uświadamianie ludzi o wartości pracowitych pszczół i zagrożeniach na jakie są narażone. 
Święto rozpoczęła Msza św. odprawiona przez ks. Jarosława Leśnego, kapelana lubuskich pszczelarzy, w intencji bartników i pszczelarzy z regionu.
– Wiernym pszczoła kojarzy się często z miodem, ale również z paschałem, symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa. Ten znak mobilizuje nas jednocześnie do wychwalania Boga. Świat stworzony jest aby zachwycać się jego majestatem i mocą Stwórcy – mówił w kazaniu ks. Leśny.
Święto pszczoły w Przylepie było okazją do dyskusji o ochronie środowiska,  o uniknięciu zagłady pszczół na skutek nieodpowiedniego stosowania oprysków w rolnictwie i sadownictwie oraz o nowych chorobach pszczół. Zaprezentowano współczesne metody leczenia człowieka produktami pszczelimi (miodem, pyłkiem, propolisem, mleczkiem pszczelim oraz jadem pszczelim).
Publiczność miała okazję spróbować doskonałych i słodkich przysmaków oraz produktów z pszczelej pasieki.
 

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma