Stowarzyszenie Bractwa Pszczelarzy i Bartników Ziemi Lubuskiej zorganizowało po raz pierwszy spotkanie promujące pszczelarstwo i ochronę pożytecznych owadów.
Owady, które od 50 milionów lat istnieją na ziemi są bardzo zagrożone, istnieje ryzyko ich całkowitego wyginięcia. Święto pszczół organizowane jest od lat w wielu krajach świata, 9 sierpnia zorganizowano w Przylepie Międzynarodowe Święto Pszczoły. Ideą święta jest uświadamianie ludzi o wartości pracowitych pszczół i zagrożeniach na jakie są narażone.
Święto rozpoczęła Msza św. odprawiona przez ks. Jarosława Leśnego, kapelana lubuskich pszczelarzy, w intencji bartników i pszczelarzy z regionu.
– Wiernym pszczoła kojarzy się często z miodem, ale również z paschałem, symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa. Ten znak mobilizuje nas jednocześnie do wychwalania Boga. Świat stworzony jest aby zachwycać się jego majestatem i mocą Stwórcy – mówił w kazaniu ks. Leśny.
Święto pszczoły w Przylepie było okazją do dyskusji o ochronie środowiska, o uniknięciu zagłady pszczół na skutek nieodpowiedniego stosowania oprysków w rolnictwie i sadownictwie oraz o nowych chorobach pszczół. Zaprezentowano współczesne metody leczenia człowieka produktami pszczelimi (miodem, pyłkiem, propolisem, mleczkiem pszczelim oraz jadem pszczelim).
Publiczność miała okazję spróbować doskonałych i słodkich przysmaków oraz produktów z pszczelej pasieki.