Nowy numer 42/2020 Archiwum

Suity i cantigi

Dzięki festiwalowi "Muzyka w Raju" nagrano dwie niezwykłe płyty, które podczas tegorocznych spotkań muzycznych w Paradyżu mają swoją premierę.

Pierwsza – to suity Bacha w wykonaniu Eleny Andreyev, druga – to pieśni Martina Codaxa w interpretacji VivaBiancaLuny Biffi.

– Festiwal „Muzyka w Raju” jest współproducentem i inicjatorem tych nagrań.Obydwa projekty są niezmiernie interesujące, ponieważ obie panie należą do absolutnej czołówki wykonawców muzyki dawnej – mówi Cezary Zych, dyrektor festiwalu.

– VivaBiancaLuna Biffi – to osoba bardzo skromna, ale postać, której nagrania wyznaczają standardy wykonawcze na świecie, dlatego musieliśmy długo pracować, żeby zgodziła się nagrać płytę. Przed nami również dużo trudu, by utrzymać ten rytm corocznego nagrywania. Elena Andreyev nie była nigdy solistką, całe życie grała w orkiestrze. To nie tylko wielki muzyk, ale również intelektualistka, poetka, świetnie zna się m.in. na filozofii i literaturze. Jej styl jest bardzo oryginalny – dodaje C. Zych.

VivaBiancaLuna Biffi – włoska instrumentalistka i śpiewaczka, zajmująca się muzyką średniowiecza i renesansu. Występuje jako solistka oraz członkini takich zespołów jak Ensemble Lucidarium, Alla Francesca, Ensemble Gilles Binchois, Hesperion XXI. Prowadzi także klasy mistrzowskie i warsztaty we Francji i Szwajcarii.

Elena Andreyev – francuska wiolonczelistka, absolwentka Konserwatorium Paryskiego i Konserwatorium w Moskwie. Gra na wiolonczeli barokowej, ale sięga też po instrument współczesny. Na stałe współpracuje z orkiestrami Les Arts Florissantss i Le Grande Curie i La Chambre Du Roy oraz zespołami kameralnymi AnPaPie i Ground Floor. Jej interpretacje muzyki współczesnej można usłyszeć m.in. kiedy występuje z zespołem Wandelweiser z Berlina.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama