Nowy numer 42/2020 Archiwum

Gotowi na pierwszy dzwonek

850 katechetów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej uczestniczyło 20 sierpnia w Gorzowie Wlkp., 21 w Zielonej Górze i 22 w Głogowie w spotkaniach formacyjnych.

Dla nauczycieli i uczniów powoli kończą się wakacje, katecheci rozpoczęli już przygotowania do inauguracji nowego roku szkolnego.

Początek szkoły niesie ze sobą sporo nowych przepisów i wyzwań z którymi zapoznali się katecheci świeccy i siostry zakonne. Pojawiły się nowe dokumenty, formularze. Nauczyciel katechezy musi się nieustannie dokształcać.

– Katecheta pracując w szkole jest odpowiedzialny przede wszystkim za przekaz wiedzy, a wiedza ma dzisiaj to do siebie, że się szybko dezaktualizuje i przekaz wiedzy musi uwzględniać tę determinantę czasową. Informacja, sposób weryfikacji i przekazu musi się nieustannie rozwijać – mówił ks. Łukasz Piórkowski, psycholog, redaktor programu telewizyjnego „Ziarno”.

W 2016 r. odbędzie się niepowtarzalne wydarzenie dla Kościoła w Polsce, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Ks. Robert Patro zachęcał katechetów do pomocy młodzieży w przygotowaniach.

– Jeśli zestawimy cały program ŚDM i ogłoszenie przez papieża Franciszka roku 2016 Rokiem Miłosierdzia Bożego, to nie możemy mieć żadnej wątpliwości, że to jest wyjątkowy czas działania łaski Bożej. Musimy spojrzeć na ŚDM z tej perspektywy, że Bóg chce nas poruszyć, nie tylko młodzież, ale cały Kościół. Jeżeli duszpasterze i katecheci wykażą inicjatywę, spróbują zmobilizować młodych, to oni są chętni. Dorośli muszą pomóc młodzieży. Pamiętamy, byliśmy młodzi i też potrzebowaliśmy impulsu, i jeśli taką iskrę wykrzesa siostra zakonna, katecheta, ksiądz to przyniesie to skutek. Potrzeba stworzyć ciekawy program – zachęcał na spotkaniu w Gorzowie Wlkp. ks. Patro.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama