"Solidarność" ma 35 lat. Dziś były modlitwa i medale. We wrześniu będzie bieg.
Wprawdzie rocznica powstania "Solidarności" przypada dopiero w poniedziałek, ale w Gorzowie obchody rocznicowe trwają od dziś. Świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w intencji ojczyzny w gorzowskiej katedrze, której przewodniczył bp Tadeusz Lityński.
- Droga zmagania się wielkiego ruchu społecznego "Solidarność" trwa. Droga walki związku trwa. Wymaga odwagi i poświęcenia. "Solidarność" nie zwinęła swoich sztandarów, choć nieraz tego jej życzono. Nie zakończyła swojej historycznej drogi w ciszy muzeum przechowującego pamiątki minionych wydarzeń. "Solidarność" nie stała się reliktem naszej historii, ale ciągle walczy - zauważył biskup w homilii. - Ciągle jest potrzebna. Stała się wielkim symbolem także dla Europy. Wielkim pokojowym ruchem ku wolności. Drodzy w Panu, niech nie milknie to przesłanie, niech dalej trwa służba ludziom pracy i ojczyźnie.
Po Eucharystii złożono wiązanki kwiatów przy "Białym Krzyżu". - W stanie wojennym, a także później w latach 80., modliliśmy się o wolną Polskę właśnie w tym miejscu - powiedział Jarosław Porwich, przewodniczący gorzowskiego regionu NSZZ "Solidarność".
- Teraz udajemy się do Filharmonii Gorzowskiej, gdzie odbędzie się gala, podczas której uhonorujemy osoby zasłużone dla wolnej Polski, zasłużone dla "Solidarności". Ludzie, którzy wykazali się, jak to powiedział Zbigniew Herbert, odrobiną niezbędnej odwagi - dodał.
Dzień Solidarności i Wolności, jak przypomina dyrektor Archiwum Państwowego Dariusz Rymar, to polskie święto państwowe przypadające w rocznicę Porozumień Sierpniowych. - Było to wielkie zwycięstwo Polski i Polaków - podkreśla historyk.
Podczas gali wręczono m.in. prezydenckie odznaczenia. Krzyż Wolności i Solidarności otrzymali: Zbigniew Bodnar, Władysław Czyżewski, Jerzy Kretkowski, Anna Marczyk, Jarosław Porwich. Pośmiertnie odznaczono także: ks. prał. Witolda Andrzejewskiego, Krzysztofa Cierkońskiego, Teresę Klimek, Kazimierza Modzelana i Edwarda Sitarza.
Gali towarzyszyła wystawa gorzowskiego oddziału IPN "W godzinę ciężkiej próby. Gorzowska opozycja od stanu wojennego do wyborów czerwcowych 1989 roku".
To nie koniec gorzowskiego świętowania. 13 września o godz. 12 wystartuje 17. Bieg Solidarności.