W Lubuskiem ok. 160 tys. uczniów 1 września rozpoczęło naukę. Wśród nich 15. tys. to pierwszoklasiści - 10 tys. sześciolatków i 5 tys. siedmiolatków.
Wojewódzką inaugurację nowego roku szkolnego 2015/2016 rozpoczęła Msza św. w kościele Nawiedzenia NMP w Żaganiu. Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński.
– Dzisiejszy dzień dla uczniów i nauczycieli jest rozpoczęciem bardzo ważnej pracy. Szkoła i nauczanie podobne są do pracy garncarza, który poprzez swój trud i pracę nadaje kształt naczyniu. Wychowawcy i nauczyciele również kształtują uczniów przez wiele miesięcy, by później zobaczyć tego piękne efekty – wiedzę i zdobyte przez uczniów umiejętności – mówił w homilii bp Lityński.
– Wiedza i doświadczenie wspólnoty klasowej i szkolnej ma prowadzić do ukształtowania dobrego serca. Pan Jezus mówi dziś w słowie o talentach, które są darem Boga, i których nie można zmarnować. Są to m.in. uzdolnienia artystyczne, sportowe, literackie i matematyczne, które właśnie w szkole możemy rozwijać – dodał biskup.
Biskup przypomniał również o 25-leciu obecności religii w szkołach i 76. rocznicy wybuchu wojny światowej.
Po Eucharystii odbyły się oficjalne uroczystości w Zespole Szkół nr 1 w Żaganiu.
W tym roku w Lubuskiem naukę rozpoczęło około 160 tysięcy uczniów. Po raz pierwszy naukę rozpoczęły sześciolatki.
– W naszym województwie do szkoły poszło w tym roku ok. 10 tys. sześciolatków i 5 tys. siedmiolatków. Pracę pedagogiczną w 1200 placówkach rozpoczęło ok. 16 tys. nauczycieli. Wszystkie szkoły zostały skontrolowane przez kuratorium oraz NIK i te kontrole potwierdziły, że szkoły są przygotowane na przyjęcie młodszych dzieci. Nauczyciele podjęli również dodatkowe doskonalenia, by nauczyć się, jak prowadzić zajęcia z dzieckiem młodszym, dlatego uważam, że jesteśmy świetnie przygotowani do nowego roku szkolnego – powiedziała Bogna Ferenstein, lubuski kurator oświaty.
– W tym roku nowością w szkołach są również m.in. darmowe podręczniki dla uczniów IV klasy szkoły podstawowej i I gimnazjum, które pozostaną własnością szkoły i będą użytkowane przez kolejne roczniki. W sklepikach szkolnych będzie również promowana zdrowa żywność. Ważnym zadaniem, które sobie stawiamy, jest także rozwój czytelnictwa i dbałość o bezpieczeństwo uczniów – dodała kurator.