GN 3/2021 Archiwum

Piece, studnie i drewniane piwnice

Archeolodzy z głogowskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego znaleźli je na Starym Mieście między ulicami Długą, Młyńską, Szewską oraz nieistniejącą już ulicą Kasernenstrasse.

Badaniami na starówce kieruje Wacław Pogorzelski z działu archeologicznego głogowskiego muzeum. Archeologom udało się odsłonić relikty 16 murowanych kamienic.

Osiem z nich zwróconych było frontami do ulicy Długiej, trzy do ulicy Szewskiej, trzy do ulicy Młyńskiej natomiast dwie kamienice usytuowane były przy dawnej Kasernenstrasse.

- W tylnych, podpiwniczonych traktach tych budynków oraz na ich zapleczach i podwórkach, stanowiących część dawnych działek mieszczańskich, odkryto liczne warstwy kulturowe. Są to m.in. pozostałości po szachulcowym budownictwie, drewnianych piwnicach oraz relikty obiektów gospodarczych takich jak piece, studnie i kloaki - informuje Zenon Hendel, kierownik działu archeologicznego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Najstarsze pozostałości odkryte przez głogowskich archeologów, pochodzą z okresu późnego średniowiecza. Zachowały się one głównie na zapleczach murowanych obiektów oraz w obrębie ich niepodpiwniczonych partii.

- Z tym okresem wiążą się głównie relikty dwóch kamienic gotyckich z licznymi zmianami barokowymi, odsłonięte przy ulicach Długiej i Szewskiej. Nieliczne z ceglanych budowli powstały w okresie renesansu, jednak w późniejszym czasie zostały niemal całkowicie przebudowane - wyjaśnia Zenon Hendel.

Niemal na całym terenie, który objęty został archeologicznymi badaniami, dominują pozostałości po barokowych kamienicach, które przebudowane zostały na przełomie XIX i XX wieku oraz w pierwszej połowie XX wieku.

Słaby stan zachowania murowanej architektury wymaga od prowadzących badania zachowania szczególnej ostrożności podczas prac w ich pobliżu.

Wykopaliska na głogowskiej starówce prowadzone są od lipca, a ich zakończenie zaplanowano na koniec listopada tego roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama