– Bardzo Wam dziękuję, że jesteście współczesnymi świadkami więzi z Bogiem, więzi z Kościołem, a także miłości bliźniego – mówił 9 września w gorzowskiej katedrze bp Stefan Regmunt.
Troszczą się o świątynie, pomagają najuboższym, dbają o śpiew podczas liturgii, a nawet angażują się w obronę chrześcijańskich wartości – mowa o osobach, które w tym roku otrzymały wyróżnienie „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”.
Odznaczenie ma formę krzyża, na którym widnieje zwieńczony koroną symbol maryjny z wkomponowanym orłem. Są też słowa: „Ser- vire in caritate” („Służyć w miłości”), będące zawołaniem bp. Stefana Regmunta. Uhonorowani wcielają to w życie na co dzień i nie kryją zaskoczenia, przyznając, że nie robią tego dla zaszczytów. – Trzeba okazywać serce każdemu. To normalne – mówi Józefa Bonder z Witnicy. – To odznaczenie to dla mnie wielkie zaskoczenie i duża radość, a przede wszystkim mobilizacja do dalszej pracy. Moje zaangażowanie to nic nadzwyczajnego, to coś normalnego – przyznaje skromnie Teresa Sokulska z Górek Noteckich. – Przecież jak człowiek otrzymał jakiś dar, to powinien się nim dzielić z innymi. To daje człowiekowi dużo radości, a Pan Bóg na co dzień błogosławi – dodaje.
Pomoc biednym i parafii
O zaangażowaniu w życie lokalnego Kościoła każdego z odznaczonych można by śmiało napisać osobny artykuł. Dziś przedstawiamy tylko krótką charakterystykę każdej osoby. I tak Józefa Bonder z Witnicy od 1994 roku posługuje w Parafialnym Zespole Caritas. „W naszej parafii zajmowała się dystrybucją darów żywnościowych dla biednych rodzin. Włącza się w zbiórki żywności organizowane przy supermarketach, rozprowadza paschaliki i świece wigilijne, organizuje zbiórki pieniędzy na wypoczynek dzieci i młodzieży, niesie pomoc ludziom chorym i cierpiącym” – napisał w uzasadnieniu proboszcz ks. Ryszard Tomczak. Odznaczony został także Eugeniusz Derlatka z Sulechowa (parafia pw. św. Stanisława Kostki), który od momentu utworzenia parafii był zaangażowany w tworzenie jej struktur. „Radny miasta, twórca i działacz »Solidarności«, organizator wielu akcji zbierania podpisów w obronie wartości wypływających z nauczania Kościoła i broniących interesu narodu” – czytamy w uzasadnieniu proboszcza ks. Henryka Wojnara. Od chwili utworzenia parafii w Bobowicku w 1958 roku w jej życie zangażuje się Ludwik Kubiak. „Od samego początku był bardzo oddany i z dużym zaangażowaniem pracował na rzecz wspólnoty parafialnej. Do teraz udziela się przy parafii, szczególnie zajmuje się pracami gospodarczymi” – pisze w uzasadnieniu ks. Andrzej Kugielski. W tworzenie tej parafii od samego początku włączył się także Henryk Nowak. „Uczestniczy w pracach i funkcjonowaniu parafii, a szczególnie kościoła w Żółwinie” – zaświadcza proboszcz.
Opieka nad świątyniami
Irena Jurkowska od 10 lat opiekuje się kościołem parafialnym w Jakubowie, ale na tym nie koniec. „Ma bardzo dobry kontakt z parafianami, poświęca wiele czasu i troski pielgrzymom, którzy nawiedzają nasze sanktuarium. Bierze udział w spotkaniach Bractwa Świętego Jakuba” – napisał ks. Stanisław Czerwiński. Doceniono także: Janinę Szkudlarek, Wandę Kędziorę i Grażynę Izydorczyk (Zamysłów) z parafii w Szlichtyngowej, które całe swoje serce wkładają w opiekę nad tutejszymi świątyniami. „Jest osobą oddaną Kościołowi (…). Ma w parafii dobrą opinię”– napisał o każdej z pań w uzasadnieniu proboszcz ks. Antonii Łatka. Wśród uhonorowanych są także dwie osoby z parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Zielonej Górze. To Wanda Dzikowska i Witold Waldemar Kasner. Proboszcz ks. Krzysztof Skokowski w uzasadnieniu stwierdził, że parafianie prowadzą wzorowe życie religijne i są zaangażowani we wspólnocie parafialnej. Wśród wyróżnionych jest też Wiesława Grabara, która od ćwierć wieku zajmuje się kościołem w Ługach. „Z wielkim zaangażowaniem sprawuje funkcje kościelnej, dba o porządek i czystość w kościele i wokół niego. (…) Należy do Parafialnej Rady Ekonomicznej oraz jest członkiem Parafialnego Zespołu Caritas” – uzasadnił ks. Ireneusz Mastej.
Muzyka w parafii i seminaryjna kuchnia
Teresa Sokulska z parafii w Górkach Noteckich od lat prowadzi scholę parafialną, która w tym roku świętuje okrągły jubileusz. „Przez minione 20 lat w scholi zaangażowanych było ok. 90 osób. Spotkania scholi odbywają się regularnie w każdą sobotę w ciągu roku szkolnego” – napisał w uzasadnieniu proboszcz ks. Wiesław Merchut. Z kolei Władysław Skręty z Krosna Odrzańskiego od 1979 roku należy do chóru parafialnego, a od 2000 roku nim kieruje. „Mimo nie najlepszego stanu zdrowia ten skromny, a jednocześnie ambitny i pracowity pasjonat śpiewu chóralnego sprawił, że chór przeżywa dziś swoisty renesans” – napisał proboszcz ks. Zbigniew Samociak. Pośród 14 wyróżnionych znalazła się też jedna osoba konsekrowana. To s. Barbara Czerwik, urszulanka, która od lat odpowiedzialna jest za seminaryjną kuchnię.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się