Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie uchodźców.
W Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Członkowie zespołu rozmawiali o skutkach suszy w regionie oraz napływie uchodźców.
W trakcie spotkania komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej i komendant wojewódzki policji przedstawili obecną sytuację związaną z przepływem cudzoziemców.
- Jak dotąd nie odnotowano żadnych niepokojących zjawisk. Straż Graniczna monitoruje sytuację w poszczególnych krajach UE i na granicach RP. Jakkolwiek masowy napływ cudzoziemców próbujących przedostać się do Skandynawii i Niemiec przez Polskę jest mało prawdopodobny - mówił Paweł Klimczak, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich, Cudzoziemców i Cyfryzacji z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Konieczna jest wymiana informacji na temat zasobów będących w dyspozycji lubuskich służb na wypadek konieczności zapewnienia tymczasowych miejsc noclegowych i opieki na czas wykonywania czynności przez Straż Graniczną - dodaje.
Służby chcą przygotować się na każdą ewentualność, dlatego dokonana zostanie weryfikacja obiektów wytypowanych do przyjęcia uchodźców i ich przygotowanie.
- Kwestia liczby uchodźców, których powinna przyjąć poszczególne państwa jest obecnie negocjowana pomiędzy krajami UE, zaś szczegółowe plany tworzone na szczeblu rządowym. Ich realizacja przewidywana jest wstępnie na połowę 2016 roku. Nie przewiduje się miejsc pobytu dla uchodźców na terenie województwa lubuskiego - tłumaczy dyrektor Paweł Klimczak.
W Krośnie Odrzańskim straż graniczna prowadzi Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców. Wspiera je Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które prowadzi diecezjalna Caritas.