Golgota na Kalwarii Rokitniańskiej już poświęcona.
W tym roku mija 15 lat od rozpoczęcia budowy Kalwarii Rokitniańskiej, która liczy 32 stacje.
W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 17 września poświęcono niedawno ukończoną XXVI stację Kalwarii Rokitniańskiej – „Umarły z miłości”.
Została ona ufundowana przez leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.
Poświęcenie XXVI stacji poprzedziła Msza św. w rokitniańskiej bazylice pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi.
– Wśród różnych znaków i miejsc w tym sanktuarium to jest znak kolejny. Tak Wasz, dar serca, wotum (…) który będzie potem poruszał i otwierał serca w modlitwie pątników, pielgrzymów na następne pokolenia – powiedział do leśników arcybiskup.
Mszę św. koncelebrował: ks. Wojciech Musiałek – kapelan leśników dyrekcji szczecińskiej, ksiądz Mirosław Donabidowicz - kapelan leśników dyrekcji zielonogórskiej, ksiądz Marek Walczak - dziekan dekanatu Pszczew oraz ksiądz kustosz Józef Tomiak.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przemaszerowali na wzgórze tuż przy wjeździe do Rokitna. Tam niegdyś cystersi rozpoczęli budowę kościoła rokitniańskiego, a dziś jest zlokalizowana jest stacja ufundowana przez leśników.
– Budowa kościoła w tym miejscu nie została nigdy ukończona, bo panująca wówczas epidemia cholery zdziesiątkowała ludność i nie miał kto budować. Do tego jeszcze po kilku latach okazało się, że glina, która jest na tym wzgórzu uplastyczniła się i fundamenty zaczęły się rozchodzić. Rozebrano więc wybudowane mury mające wysokość siedmiu metrów i z tej cegły wymurowano mur dookoła obecnej bazyliki rokitniańskiej – wyjaśniał historię rokitniański kustosz.
Na koniec uroczystości kustosz wręczył pamiątkowe medale osobom i firmom zasłużonym w dziele budowy Kalwarii Rokitniańskiej.
W uroczystości wziął udział m.in. dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych – Witold Koss oraz wicemarszałek województwa lubuskiego – Stanisław Tomczyszyn.