W Rokitnie, pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta, obradowali 24 września odpowiedzialni za Duszpasterstwo Służby Zdrowia w Polsce.
W skład Zespołu Komisji Episkopatu Polski, któremu przewodniczy bp Stefan Regmunt, wchodzą przedstawiciele lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, diagnostyków, apostolstwa chorych oraz wybrani przedstawiciele diecezjalnych duszpasterzy służby zdrowia.
– Jesteśmy zespołem do spraw duszpasterstwa służby zdrowia, a więc przede wszystkim interesują nas kapelani, osoby wspierające pracę kapelanów oraz sposób docierania do chorych. Często niestety w sprywatyzowanych szpitalach obserwujemy minimalizację dostępności pacjentów do sfery religijnej. Dopominamy się o prawa pacjentów do możliwości wyznawania swojej wiary i dostępu do posługi duszpasterskiej. Podczas spotkania podjęliśmy bieżące problemy, dotyczące braku pielęgniarek; widać, że w przyszłości będzie trudno obsadzić stanowiska. Wynika to z wielu powodów, między innymi niskiego wynagrodzenia. Pielęgniarki pracują w niedzielę i święta, jest to bardzo uciążliwa praca. Zmniejsza się liczba personelu, przybywa obowiązków, pacjentów, rośnie liczba zobowiązań, rozrasta się biurokracja. W związku z tym obserwujemy, że coraz mniej młodych osób wybiera zawód pielęgniarki. System zatrudniania pielęgniarek w wielu szpitalach utrudnia tworzenia dobrego klimatu, wzajemnej pomocy, zastąpienia w trudnej sytuacji rodzinnej – powiedział bp Regmunt, opiekun służby zdrowia w Polsce.
Członkowie zespołu obradujący w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej omówili i zaplanowali działalność w następnych miesiącach, m.in. rekolekcje dla służby zdrowia, rekolekcje dla kapłanów, program pielgrzymki medyków na Jasną Górę, obchody Dnia Chorego oraz działalność diecezjalnych duszpasterzy służby zdrowia.
Do zadań zespołu KEP ds. DSZ należy również reagowanie w kwestiach łamania prawa moralnego, by jednoznacznie określić stanowisko, jak z punktu widzenia pacjentów wierzących spojrzeć na nadużycia.