Nowy numer 42/2020 Archiwum

Otrzymaliśmy niezwykłą moc, by działać

Wolontariusze, dobroczyńcy i sympatycy dziękowali Bogu podczas Mszy św. za łaskę istnienia Parafialnego Zespołu Caritas w Sulechowie, który pomaga najbardziej potrzebującym w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

- Dla mnie każda rodzina, każde dziecko, to jest wielkie i niepowtarzalne wydarzenie. Swoją pracę, pomoc potrzebującym, rozpoczęłam w świetlicy dla dzieci, która powstała znacznie wcześniej niż PZC. Ks. Krzysztof Sudziński, wikariusz, zaproponował mi włączenie się w pomoc dzieciom. Zrobiłam to z chęcią, bo jestem z zawodu nauczycielem, a w tym czasie byłam już na emeryturze. Udało nam się stworzyć świetlicę właściwie z niczego. Dzieci bardzo się z tego cieszyły, a przychodziły często bardzo zabiedzone - mówiła Maria Domejko, pierwsza, długoletnia prezes PZC w Sulechowie. - Parafialny zespół Caritas powstał w szczególnym czasie łaski od Pana Boga. Otrzymaliśmy niezwykłą siłę, energię i moc do tego, żeby działać. Powstał zespół zatroskanych o drugiego człowieka i chętnych do pracy ludzi. Z roku na rok, krok po kroku rozpoczynaliśmy coraz większe inicjatywy, prace, opiekowaliśmy się coraz większą grupą podopiecznych, pojawiały się też większe problemy, ale to był niezwykły czas, moje życie, szczęście, to była moja miłość.

- Wspominając osoby, którym pomagaliśmy, i wydarzenia, przypominam sobie pewną panią, matkę, bardzo zatroskaną o czwórkę dzieci. Miała rozbity dom, nie miała pracy i walczyła o każdy dzień, o przeżycie. W tej chwili mam z nią ciągle dobry kontakt, sytuacja poprawiła się, dzieci podrosły, jedno z nich usamodzielnia się. Można powiedzieć, że pomoc Caritas okazała się skuteczna - opowiadała pani Maria.

30 listopada 2000 r. z inicjatywy ks. Antoniego Mackiewicza, ówczesnego proboszcza, powołano w sulechowskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. parafialny zespół Caritas. Dla osób zaangażowany w tworzenie PZC Rok Jubileuszowy, szczególny czas działania łaski Boga, był mobilizacją, żeby powstała instytucja propagująca i realizująca zasadę ewangelicznej miłości bliźniego.

- To dla nas wielki zaszczyt, że możemy zgromadzić się w świątyni na uroczystości 15-lecia parafialnego zespołu Caritas, a jednocześnie to ogromny zaszczyt, że siedzą przed nami osoby, które zostały powołane przez Pana Boga po to, aby pomagać najbardziej potrzebującym w parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Sulechowie - powiedziała Sylwia Grzyb, diecezjalna koordynatorka ds. Parafialnych Zespołów Caritas. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Andrzej Szkwarek, proboszcz i przewodniczący PZC, homilię wygłosił ks. Janusz Mikołajewicz.

Parafialny Zespół Caritas to grupa wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w działalność charytatywną w parafii. Ich zadaniem jest m.in. realizowanie i koordynowanie, w miarę możliwości i środków, inicjatyw oraz zadań stawianych przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, również zadań pojawiających się w społeczności parafialnej. Do zadań PZC należy także mobilizowanie innych parafian do czynnego realizowania przykazania miłości bliźniego i kultywowania parafialnych i rodzinnych zwyczajów charytatywnych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama