Nowy numer 42/2018 Archiwum

24 strofy uwielbienia

Wspólnota seminaryjna zaprasza na Akatyst ku czci Matki Bożej, który odbędzie się 17 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu.

Paradyskie czuwanie modlitewne organizowane jest już od ponad 20 lat.

W maju klerycy śpiewają Akatyst ku czci Ducha Świętego - hymn typowy dla Kościołów Wschodu.  

W październiku natomiast odbywa się Akatyst do Matki Bożej. Maryjny hymn składa się z 24 strof, które wysławiają misterium zwiastowania i wcielenia. Kończą się one na przemian aklamacją „Alleluja” lub „Witaj, Oblubienico Dziewicza!”.

Sama nazwa „akatyst” (starożytny hymn liturgiczny) jest związana z postawą, jaką wierni przyjmują w trakcie tej modlitwy. Greckie słowa „akathidzo” znaczy tyle, co „nie siedzę”, dlatego podczas śpiewu wszyscy zgromadzeni stoją.

Sobotnie nabożeństwo rozpocznie się modlitwą różańcową o 17.30. O 18.30 zostanie odprawiona Msza święta, a po niej - o 20.30 -  odśpiewany będzie Akatyst ku czci Bogurodzicy.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy