16 uczestników z 8 szkół powiatu strzelecko-drezdeneckiego zmagało się 15 października w Trzebiczu z pytaniami dotyczącymi życia i pontyfikatu Jana Pawła II.
Uczestnicy IX Powiatowego Konkursu Papieskiego musieli pisemnie odpowiedzieć na 35 pytań. Wśród nich były m.in.: gdzie znajduje się letnia rezydencja papieży?, ile dokładnie trwał pontyfikat Jana Pawła II? czy gdzie odbyło się pierwsze spotkanie ekumeniczne zainicjowane przez Jana Pawła II?.
- Pytania dotyczące młodości papieża były dla mnie łatwiejsze od tych dotyczących jego pontyfikatu. Do konkursu przygotowywałem się przez miesiąc, m.in. z książki „Dar i tajemnica” oraz z internetu. Jan Paweł II jest dla mnie wzorem do naśladowania, bo umiał przebaczyć swojemu zamachowcy - mówi Mateusz Pindel z Dobiegniewa.
- W takim konkursie brałam udział już rok temu. Do uczestnictwa w konkursie zachęca mnie sama osoba Jana Pawła II. To dla mnie wielki święty, który udowodnił, że warto mieć marzenia i cele, dlatego biorę udział w konkursie i chcę powalczyć o nagrody, chociaż nie jest łatwo - dodaje Wiktoria Szczepaniak ze Zwierzyna.
W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Kacper Kaczmar z Trzebicza. Miejsce drugie zajął Mateusz Pindel z Dobiegniewa, a trzecie Michał Kulak z Drezdenka.
W klasyfikacji zespołowej wygrała szkoła z Dobiegniewa. Miejsce drugie zajęła szkoła w Trzebiczu, a trzecie Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Drezdenku.
Nagrody i dyplomy wręczył m.in. ks. bp Tadeusz Lityński. Była też m.in. wspólna modlitwa, Komunia święta i montaż słowno–muzyczny o papieżu, wykonany przez uczniów kl. VI ze szkoły w Trzebiczu.
- Wielkim skarbem nie tylko Kościoła, ale również naszego narodu, jest Jan Paweł II. Jego życie, działalność kapłańska, biskupia i papieska posługa to było wielkie dzieło świętości, które Bóg realizował poprzez jego pracę. Dzisiaj spotykamy się kolejny raz, by zauważyć papieża, który przeszedł do historii świata i Kościoła - mówił bp Lityński.
- Życie Jana Pawła II i jego nauczanie jest dla nas wskazówką, która pozwala odnaleźć się wśród różnych poglądów, ideologii i tendencji współczesnego świata. Dzięki niemu podążamy we właściwym kierunku - dodał biskup.