Pierwszy raz po wojnie turyści mogą wejść na wieżę głogowskiej kolegiaty.
Największą atrakcją rozpoczętych w niedzielę XI Głogowskich Dni Turystyki jest możliwość wejścia na wieżę kolegiaty.
- Ale fajnie! Super! Ale ekstra widok! - to najczęstsze reakcje dzieci, które jako pierwsze weszły dziś na wieżę i z wysokości ponad 70 metrów podziwiały panoramę Głogowa.
Oprowadzał ich sam Rafael Rokaszewicz, prezydent miasta. - Podczas tegorocznych Głogowskich Dni Turystyki szczególną atrakcją jest możliwość wejścia na wieżę kolegiacką. Przypomnę, że przystosowanie jej do ruchu turystycznego to efekt budżetu obywatelskiego. W tym roku wykonaliśmy tu prace ok. 200 tys. zł - wyjaśnia prezydent Rokaszewicz.
Za te pieniądze zbudowano m.in. schody, barierki, założono oświetlenie stałe i awaryjne. Dzięki temu teraz można bezpiecznie wejść na wieżę i obejrzeć panoramę miasta. - Wieża i sama kolegiata dołączyły tym samym do innych propozycji turystycznych naszego miasta - przyznał prezydent Głogowa.
Radości z otwarcia wieży nie kryje oczywiście miejscowy proboszcz. - Przy okazji zwiedzania wieży wielu turystów z pewnością zechce zobaczyć także kolegiatę. Wizyta w tym kościele to okazja nie tylko do przeżyć estetycznych, ale też duchowych - uważa proboszcz ks. Rafał Zendran.
Głogowska kolegiata to jedna z najstarszych świątyń Śląska. Jej początków należy szukać za czasów pierwszych Piastów.
Pod koniec II wojny światowej świątynia została niemal całkowicie zniszczona. Jej odbudowę rozpoczął dopiero w 1988 roku ks. prał. Ryszard Dobrołowicz, ówczesny proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Głogowie.
Każdy, kto chciałby zwiedzić kolegiatę i wieżę, musi skontaktować się z parafią pw. Wniebowzięcia NMP lub Centrum Informacji Turystycznej.
Dni turystyki rozpoczęły się w niedzielę od Mszy św. w kolegiacie, a zakończą w środę grą terenową dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.