Nowy numer 42/2019 Archiwum

Światełko polskiej tożsamości

Po raz czwarty w Żarach przeprowadzono akcję "Światełko Pamięci". W zbiórkę zniczy, które 1 listopada zapłoną na cmentarzach we Lwowie, włączyły się m.in. szkoły, przedszkola, instytucje, stowarzyszenia i wojsko.

Jak co roku inicjatorem zbiórki świec i zniczy był 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach.

- Jedna świeczka to jedna upamiętniona osoba. Cieszę się, że ta akcja nabiera coraz większego rozmachu i chociaż znicze nie są jeszcze dokładnie policzone, to z pewnością mamy ich już więcej niż w ubiegłym roku - przyznaje dr n.med. Krzysztof Kopociński, współinicjator akcji.

Zebrane znicze szpital w Żarach przekaże oddziałowi Telewizji Polskiej w Rzeszowie, a stamtąd zostaną one przetransportowane, we współpracy z Konsulatem RP, do Lwowa, gdzie harcerze i miejscowa Polonia zapalą je 1 listopada na polskich nekropoliach: Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Obrońców Lwowa zwanym Cmentarzem Orląt oraz Cmentarzu Janowskim.

W akcję jak zawsze włączyli się członkowie Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich w Żarach, którzy nie tylko w listopadzie kultywują pamięć o Kresach.

- Przynieśliśmy znicze i włączamy się w akcję, bo pochodzimy z Kresów. Tam są nasze korzenie, o których nie można zapomnieć. Kilkakrotnie odwiedzaliśmy Cmentarz Orląt Lwowskich. Tu znicze i lampki nie są najważniejsze, chodzi przede wszystkim o pamięć - mówią Zofia i Ryszard Masłowscy.

Zbiórka zniczy jest nie tylko aktem pamięci, ale także formą edukacji historycznej. - Dbamy o to, żeby to nie było mechaniczne zbieranie lampek. Ważne, by ludzie rozumieli, że zależy nam na utrwalaniu pamięci o Kresach, które były polskie, by wiedziano, że właśnie tam budowano wielkość Rzeczypospolitej, że tam zostały piękne miasta, jak np. Wilno i Lwów, i że na Kresach są groby Polaków, którzy oddali życie za ojczyznę. Ta akcja ma pobudzać do myślenia, inspirować do zadawania pytań i rozmów o historii - wyjaśnia dr Kopociński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL