Wolontariusze dostaną konkretne narzędzia. Na początek koniec z tremą!
– Na ziemi lubuskiej działa wiele kół wolontariatu. Młodzi ludzie chcą dzielić się swoim czasem i energią, by nieść pomoc innym i wspierać różne inicjatywy. Festiwal ma na celu udostępnienie narzędzi, które mogą się przydać w codziennej pracy „pro bono” – wyjaśnia organizator Michał Piętosa.
Lubuski Festiwal Wolontariatu to próba stworzenia płaszczyzny wymiany doświadczeń dla wolontariuszy w szerokim tego słowa znaczeniu.
– Poprzez szkolenia, warsztaty i świetną zabawę chcemy stworzyć wspólną płaszczyznę działania, aby móc otwierać pokłady kreatywności, które w nas drzemią, a nie zostały jeszcze odkryte i odpowiednio wykorzystane – dodaje.
Na festiwal składa się cykl warsztatów. W piątek, 23 października, odbyła się pierwsza sesja zatytułowana „Koniec z tremą… Mów swobodnie!”. Poprowadził ją Krzysztof Najdowski – autor i trener licznych programów szkoleniowych. – Często problemem jest trema. Tutaj będziemy mówić, jak sobie radzić z tremą – wyjaśnia prowadzący.
– Ludzie czasem boją się wystąpień publicznych bo nie są dobrze przygotowani. Tymczasem trzeba być dobrze przygotowanym pod względem merytorycznym, ale też technicznym. To może oczywiste, ale niezwykle istotne – dodaje.
W warsztatach wzięły osoby z różnych części województwa. – Zostałam wolontariuszką gimnazjum, teraz jestem w ostatniej klasie liceum. Dowiedziałam się o warsztatach w szkole. Jestem tutaj bo warto uczyć się przez całe życie – zauważa Marta Palińska z Gubina.
– Komunikacja to jest niesłychanie ważny element naszego życia – dodaje.
Za niespełna miesiąc, 20 listopada, kolejne warsztaty „Jak przekonywać do własnych racji” poprowadzi o. Piotr Wołdyga OSB – benedyktyn, biblista i trener komunikacji.
Natomiast w grudniu odbędą się jeszcze dwa warsztaty. Pierwsze „Zacznijmy od rzeczy małych” poprowadzi Agnieszka Sawala Doberschuetz – publicystka, podróżniczka, inicjatorka gorzowskiego Projektu Multikulti, natomiast za drugie „Prowadzenie projektów pro publico bono” odpowiedzialny jest Michał Piętosa – teolog, katecheta, świecki misjonarz, koordynator Ogólnopolskiego Projektu Misyjnego Młodzi dla Kamerunu.
Festiwal został objęty patronatem honorowym przez wojewodę lubuskiego Katarzynę Osos oraz biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – bp. Stefana Regmunta.
Organizatorami są: Ośrodek Debaty Międzynarodowej Zielona Góra, Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT w Zielonej Górze oraz Ogólnopolski Projekt Misyjny Młodzi dla Kamerunu.
Więcej informacji: www.festiwalwolontariatu.zgora.pl.