W Mołdawii do dziś tańczą mazura, poloneza i oberka. I to jak!
Styrczańskie Dzwoneczki z Mołdawii, Jaskółki z Mołdawii, Echo Bukowiny z Lubania, Chór Pohulanka z Zielonej Góry, Winne Grona z Zielonej Góry, Zespół Górali Czadeckich WATRA z Brzeźnicy - to tegoroczne zespoły, które wystąpiły na Prezentacjach Kultury Polaków z Kresów Wschodnich i Bukowiny 24 i 25 października.
Kresowe spotkanie odbyło się już po raz ósmy. Tym razem prezentacje odbyły się w Wiechlicach, Nowej Soli i Zielonej Górze.
- Gościmy na lubuskiej ziemi Polaków, którzy zamieszkują Bukowinę i Kresy Wschodnie. Z reguły są to dzieci i młodzież w domach której pielęgnuje się polskie tradycje. Zapraszamy ich do nas, aby zaprezentowali ze swoim dorobkiem kulturowym - tłumaczy Tomasz Siemiński, dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury.
- Chcemy, żeby uzmysłowili sobie, jaką wartość ma to, co robią na co dzień. Podtrzymują polskość w formie muzyki, tańca, śpiewu, kuchni, literatury - dodaje.
Z Mołdawii przyjechał Zespół Styrczańskie Dzwoneczki. - Tańczymy polskie tańce takie jak mazur, polonez czy oberek. Tam daleko od Polski też jest znany polski język i polska kultura. Możliwość przyjazdu tutaj jest bardzo ważna dla dzieci - wyjaśnia Lila Górska, kierownik zespołu.
Prezentacjom towarzyszyły warsztaty kulinarne w Pałacu Wiechlice, które poprowadziły panie z Zespołu Wrzosy z Siecieborzyc.