Nowy numer 44/2020 Archiwum

Modlitwa na cmentarzu

Msze św. i procesje w uroczystość Wszystkich Świętych na największych cmentarzach diecezji.

Pierwsze dni nadchodzącego miesiąca, a zwłaszcza uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona 1 listopada, a także wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli tzw. Dzień Zaduszny (2 listopada) to okazja do bardziej intensywnej modlitwy za tych, którzy odeszli. Na wielu cmentarzach zostaną w tych dniach odprawione Msze św. oraz procesje z modlitwami w intencji zmarłych.

W Zielonej Górze na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej na tzw. nowej części Msza św. zostanie odprawiona o godz. 12.0o, a po niej procesja. Natomiast na tzw. starej części procesja wyruszy o godz. 14.00. Po jej zakończeniu zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. W Gorzowie Wlkp. procesja ruszy od Starej Bramy o godz. 14.00, a po jej zakończeniu Mszy św. przewodniczył będzie bp Paweł Socha. Natomiast w Głogowie na cmentarzu na Brzostowie o godz. 12.30 rozpocznie się procesja, a po jej zakończeniu zostanie odprawiona Msza św. Natomiast na cmentarzu przy ul. Legnickiej o godz. 15.00  przewidziano Mszę św., a po niej procesję.

Dzień później procesja z modlitwami za zmarłych odbędzie się na cmentarzu świętokrzyskim w Gorzowie Wlkp. Początek o godz. 16.00.

W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół oddaje cześć wszystkim świętym. - Nie tylko oficjalnie wyniesionym do chwały ołtarzy, ale także tym niezliczonym mężczyznom i kobietom, których świętość, ukryta przed światem, znana jest dobrze Bogu - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej. 

- Czcząc świętych, Kościół składa dziękczynienie Bogu, który jest źródłem wszelkiej świętości. Patrząc na świętych Kościół rozpoznaje w nich wiernych naśladowców Chrystusa, który poprzez swoich uczniów staje się współczesny ludziom wszystkich epok. Święci przypominają również swoim przykładem, że każdy wierny jest wezwany do pełni życia chrześcijańskiego oraz do doskonałej miłości i - jak to ujął św. Jan Paweł II - ma dążyć do "wysokiej miary" zwyczajnego życia chrześcijańskiego - dodaje.

Rzecznik przypomina, że w Dniu Zadusznym, 2 listopada - Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, Kościół odprawia Msze św. w intencji zmarłych i modli się za nich. - Zmarli otrzymują przez to duchową pomoc, a wierni żyjący jeszcze na ziemi doświadczają pocieszenia i umacniają swoją nadzieję zmartwychwstania i życia wiecznego. W ten sposób Kościół wyraża łączność, jaka istnieje między wszystkimi jego członkami: więź przekraczającą granicę śmierci - wyjaśnia ks.Sapieha.

Modlitwa za zmarłych stanowi starożytną praktykę chrześcijańską. - Znalazła ona swój wyraz w katolickim nauczaniu o "czyśćcu". Czyściec to stan, w jakim znajdują się ludzie, którzy umierają w przyjaźni z Bogiem, ale ich miłość do Boga i do bliźniego wymaga jeszcze udoskonalenia. Zmarli ci podlegają więc "oczyszczeniu", chociaż trwają już w miłości Chrystusa - tłumaczy rzecznik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama