Nowy numer 3/2019 Archiwum

Cmentarz na górce przejdź do galerii

W północnej, najstarszej części nekropoli zbudowano wyróżniający się grób. Jest wyjątkowy nie tylko z powodów architektonicznych, największym ewenementem jest fakt, że jest pusty.

Na płytach nagrobnych widnieją nazwiska, czasami można przeczytać również informacje o ważnych funkcjach jakie piastowali zmarli. W jednej z wyeksponowanych kapliczek, pochowano księżną Paulinę Castellane, w innych kwaterach znajdujemy duchownych, ważnych urzędników, profesorów, tuż obok kaplicy Grobu Pańskiego pochowano rodziców wybitnej czeskiej pisarki Bożeny Nemcowej.

W południowej części cmentarza, w trakcie rozpoczętych przed paru laty prac związanych z rewitalizacją cmentarza, natrafiono na „tajemnicze” miejsca pochówku. Aby rozwikłać przypuszczenia, czy oznaczone numerami kwatery są grobami poległych żołnierzy napoleońskich, specjalna grupa archeologów przeprowadziła sondażowe badania odnalezionych mogił. Okazało się, że zmarli zostali pochowani w cywilnym obrzędzie.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy