Nowy numer 43/2020 Archiwum

Boccia w Głogowie

- Chciałbym pojechać na paraolimpiadę - mówi niepełnosprawny Mateusz.

W Głogowie od 27 do 30 października odbywały się eliminacje Mistrzostw Polski w Bocci i zawody integracyjne.

Boccia to sportowa dyscyplina paraolimpijska, która wywodzi się od gry w bule. – Do Głogowa przyjechali najlepsi zawodnicy z całej Polski (trzydziestu) i oni biorą udział w eliminacjach. Ale zorganizowaliśmy też rozgrywki integracyjne dla osób, które po prostu uprawiają ten sport, a nawet nie miały jeszcze z boccią do czynienia – mówi Beata Dobak-Urbańska, wiceprezes Polskiej Federacji Bocci.

– To dyscyplina, w której mogą się sprawdzić osoby z najcięższymi schorzeniami. Są przydzielane do czterech klas sportowych, w zależności od schorzenia. Ci, którzy samodzielnie nie mogą rzucić bilą, mają do dyspozycji specjalne rynny i korzystają z pomocy asystenta. On ustawia rynnę ściśle według wskazówek zawodnika, który później popycha bilę, np. za pomocą wskaźnika zamocowanego na głowie. Asystent w trakcie meczu cały czas stoi tyłem do boiska – dodaje.

Najwyżej sklasyfikowany w Polsce w kategorii BC2 jest Mateusz Urbański, który trenuje od siedmiu lat. – Moim sportowym marzeniem jest wyjazd na paraolimpiadę – wyjaśnia Mateusz.

Na zawodach nie zabrakło głogowianki, która jest aktualną Mistrzynią Polski w kategorii BC3, Edyty Owczarz z Głogowa. – Pokochałam boccię od pierwszego udziału w zawodach, kiedy poczułam te emocje – opowiada Edyta.

W organizacji pomogli wolontariusze z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Głogowie. – Byłem dziś sędzią czasowym. Bardzo mi się tu podoba. Ciekawa gra, super ludzie, na których patrzę z podziwem – wyjaśnia Alan Kalisz.

Zawody zorganizowało Stowarzyszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „START” we współpracy z Cichymi Pracownikami Krzyża i miastem Głogów przy współfinansowaniu PFRON.

W mistrzostwach w grupie paraolimpijskiej wystartowali zawodnicy reprezentujący: Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie, Zrzeszenie „Start” w Bielsku Białej, „Start” w  Zielonej Górze, „Start” w Kielcach, Klub Sportowy „Zieloni” w  Zielonej Górze, Stowarzyszenie „Start” w Katowicach, Stowarzyszenie „Prometeus” w  Konopiskach, Kluby Sportowe „Pamara Boccia” w Lublinie, i  „Konar” w  Warszawie, Stowarzyszenie „Krok Za Krokiem” w Zamościu i Stowarzyszenie „Start” w Poznaniu.

Natomiast w grupie integracyjnej wystartowali: Klub Olimpiad Specjalnych „Olimpijczyk” w Bolesławcu, Warsztat Terapii Zajęciowej w Dusznikach, Klub Kibiców Niepełnosprawnych „Chrobry” Głogów, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie, Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Głogowie i Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Aktywizacji Społecznej Sołectwa Owczegłowy.

Klasyfikacja końcowa Eliminacji MP w Bocci Głogów 2015:

Kategoria BC2
1. Gruchot Anna – START Zielona Góra
2. Urbański  Mateusz – PAMARA Lublin
3. Wesołek  Marta – START Poznan

Kategoria BC3
1. Damian Iskrzycki – BZSR „Start” Bielsko Biała
2. Edyta Owczarz – Głogów
3. Bartłomiej Nowosadowski – Zamość

Kategoria – integracja zaawansowani:
1. Andrzej Janowski –Start Kielce
2. Jędrzej Cichy – START Poznan
3. Rafał Stasiak – Start Kielce

Kategoria – integracja:
1. Klony Zamość
2. IKSON Głogów
3. IKS Zieloni Zielona Góra

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama