Groby zmarłych oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, mogiły powstańców wielkopolskich i więźniarek z Ravensbrück, to tylko kilka historycznych miejsc cmentarza, które warto odwiedzić.
Cmentarz Świętokrzyski położony jest we wschodniej części Gorzowa Wlkp., na osiedlu Dolinki, pomiędzy ulicami Warszawską i Bartosza Głowackiego, przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. Nekropolia ma ponad 150 lat. Oprócz ciekawej historii, cmentarz posiada aleje starych drzew: lip, dębów, brzóz, kasztanowców i świerków, tworzących niezwykły klimat i atmosferę sprzyjającą refleksjom i zadumie.
W XIX wieku był to niewielki cmentarz założony po północnej stronie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża św. Z czasem nekropolia powiększała się i dziś teren cmentarza zajmuje ok. 3,80 ha. Fundatorem cmentarza był Klaudiusz Alkiewicz, który wykupił z rąk Gustawa Schroera, fabrykanta, część jego posiadłości, którą przeznaczył na cmentarz katolicki. Grób Alkiewicza i jego żony znajduje się w główniej alei.
Nieco wyżej na skarpie, umieszczone są groby kilku powstańców wielkopolskich z 1918/19 roku osiadłych i zmarłych po wojnie w Gorzowie. Na cmentarzu pochowano także zmarłych żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego. Wśród mogił znajduje się również grób lotnika por. Jerzego Michalczyka, który zginął wykonując lot bojowy w 1956 roku.
Ponadto na cmentarzu znajduje się m.in. kaplica greckokatolicka oraz stare nagrobki z gotyckimi i niemieckimi napisami, nagrobek w stylu romantycznym, grób katolickiego proboszcza parafii św. Krzyża Teodora Gruhlinga oraz ks. prałata Tadeusza Załuckowskiego – Ordynariusza Gorzowskiego.