Policyjna akcja "Znicz", trwająca od 30 października do 2 listopada, przebiegła bez większych zakłóceń. Policja stwierdza, że był on najbezpieczniejszym i najspokojniejszym od wielu lat.
Odwiedzający nekropolie Lubuszanie mogli liczyć na pomoc policji przy każdym z większych cmentarzy.
– Sprzyjająca aura, mnóstwo apeli o rozważną jazdę, ale przede wszystkim skuteczna praca policji była gwarancją bezpiecznego przebiegu tegorocznych działań „Znicz”.
Mundurowi pełniący służbę w okolicach cmentarzy skupili się na pomocy pieszym i zmotoryzowanym. Ułatwianie dotarcia do celu było priorytetem naszych działań – podsumowuje kom. Sławomir Konieczny, rzecznik prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.
– Przed większością lubuskich nekropolii już od czwartku pracowały policyjne patrole. Dzięki obecności policjantów, od rana do późnego wieczoru, ruch na skrzyżowaniach i drogach dojazdowych mógł odbywać się płynnie. Przez świąteczny weekend nie doszło do żadnej sytuacji, która poważnie zagrażała bezpieczeństwu mieszkańcom regionu. Tegoroczny czas Wszystkich Świętych był najbezpieczniejszym od wielu lat. Rok wcześniej większa była ilość wypadków jak i liczba ich ofiar – dodaje rzecznik policji.
W okresie trwania akcji „Znicz” lubuska policja odnotowała tylko jeden wypadek drogowy. W Żarach, na skutek nadmiernej prędkości, kierujący skodą nie opanował pojazdu, uderzając nim w mur posesji. W wyniku zderzenia kierowca auta wraz z dwoma pasażerkami trafił do szpitala. Od piątku policjanci odnotowali też około stu kolizji drogowych – większość z nich miała niegroźny przebieg i wynikała z pośpiechu oraz braku dostatecznej uwagi.
W świąteczny weekend policjanci nie odpuszczali też pijanym kierowcom. W wyniku prowadzonych kontroli zatrzymano 29 nietrzeźwych kierujących. Trzeźwość zmotoryzowanych sprawdzana była każdego dnia, a specjalną akcję kontrolną przeprowadzono również w poniedziałek, 2 listopada.
– Policyjne patrole gotowe były by reagować w sytuacji pojawienia się kieszonkowców, ale i w przypadku zachowań chuligańskich lub zakłócenia porządku. Przykładem może być zatrzymanie 33–latka, który na terenie cmentarza w Nowej Soli dokonał znieważenia grobu. Jak wynika z ustaleń, pijany mężczyzna (badanie na obecność alkoholu 1,71 mg/l) miał celowo oddać mocz na jeden z nagrobków. Dzięki szybkiej interwencji mundurowych sprawca tego zachowania poniesie konsekwencje – informuje kom. Konieczny.