Więcej jest pozytywnych. Ale memy negatywne są bardziej krzykliwe.
Najwięcej memów pojawia się przy okazji wydarzeń. - Było ich wiele na rocznicę śmierci papieża, przy okazji beatyfikacji czy kanonizacji - mówiła dr hab. Ewa Krawiecka z UAM w Poznaniu.
- Jest sporo memów pozytywnych, które pokazują papieża jako człowieka młodego duchem i prawdziwego przywódcę duchowego. Są memy, które w sposób dowcipny próbują nam pokazać, że nie jest dobrym pomysłem tworzenie kolejnych brzydkich pomników. Ważniejsze są żywe pomniki, będące pomocą dla drugiego człowieka - tłumaczyła.
Jak przyznała, wiele jest memów negatywnych.
- Choć jest ich mniej, są bardziej krzykliwe. Problem hejtu w sieci niestety się nasila. Ktoś powie, że siłą demokracji jest to, że wolno wszystko. Ale czy na tym polega wolność? Papież mówił, że wolność to nie znaczy, że wolno wszystko. Wolność łączy się z pojęciem osoby i szacunku do tej osoby - przypomniała prelegentka, która wygłosiła wykład zatytułowany „Jan Paweł II w świecie memów - raczej niekulturalnie”.
Dr Krawiecka była jedną z uczestniczek konferencji „Kultura nie tylko literacka. W kręgu myśli Karola Wojtyły - Jana Pawła II”, która w środę i w czwartek odbywała się na Uniwersytecie Zielonogórskim.
„W trosce o rozwój dojrzałej osobowości. Kultura sportu w wypowiedziach Jana Pawła II”, „Papież polonistów”, „Wybrzeża pełne ciszy - fascynacja duchowością karmelitańską u Karola Wojtyły”, „Myśl Jana Pawła II jako odpowiedź na pytania filozoficzne medycyny” - to tylko niektóre z wykładów wygłoszonych podczas ogólnopolskiej konferencji. Zorganizował ją Zakład Teorii Literatury i Krytyki Literackiej z Instytutu Filologii Polskiej UZ.