Nowy numer 3/2021 Archiwum

Przed pierwszym synodem

Wielkimi krokami zbliża się inauguracja I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, która odbędzie się w piątek 13 listopada w Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

W przyszłym tygodniu rozpocznie się pierwszy synod diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Tuż przed jego otwarciem bp Stefan Regmunt skierował do diecezjan list pasterski, który jest dzisiaj odczytywany we wszystkich kościołach diecezji.Diecezjalny synod będzie odbywał się pod hasłem: „Przez wiarę i chrzest do świadectwa”.

„Nawiązuje ono do realizowanego przez Kościół w Polsce programu duszpasterskiego, który ma nas przygotować do zbliżającej się 1050. rocznicy chrztu Polski. Celem tego programu jest ponowne odkrycie i docenienie chrześcijańskich korzeni, z których wyrastamy. To z kolei ma nas pobudzić do patrzenia na teraźniejszość w perspektywie wiary, aby budować naszą przyszłość na jej fundamencie” - pisze w liście biskup.

„Sądzę, że hasło to dobrze wyraża również cel naszego diecezjalnego synodu. Zaprasza nas ono najpierw do pogłębienia naszej chrześcijańskiej tożsamości, to znaczy do odkrycia i ożywienia wiary zakorzenionej w Kościele i czerpiącej żywotne soki z jego sakramentów. Pobudza ono również do odnowienia misyjnego zapału, do nowej gorliwości w dzieleniu się wiarą z innymi" - kontynuuje.

Biskup diecezjalny zachęcą wiernych do wytrwałej modlitwy w intencji synodu.

"O tę modlitwę proszę każdego z Was, drodzy Diecezjanie. Proszę o nią działające przy parafiach grupy i wspólnoty modlitewne. Wspierajcie synod także innymi duchowymi ofiarami. Niech nasze wytrwałe błaganie wyjedna nam obfity dar Ducha Świętego i pomoc Bożej łaski na synodalną drogę. Owocność prac synodalnych będzie zależała od naszego zaangażowania. Kościół Zielonogórsko-Gorzowski to my wszyscy. Stosownie do własnego stanu życia, powołania i pełnionej funkcji - jesteśmy za ten Kościół odpowiedzialni. Niech ta odpowiedzialność wyrazi się w chętnym zaangażowaniu w dzieło synodu diecezjalnego. Do tego zaangażowania wzywam wszystkich Diecezjan" - zakończył bp Regmunt.

Cała treść listu znajduje się na stronie kurii diecezjalnej: www.kuria.zg.pl

Synod diecezjalny zostanie zainaugurowany 13 listopada w sanktuarium Pierwszych Polskich Męczenników w Międzyrzeczu.

Ramowy program:

17.00 - występ kwartetu smyczkowego Filharmonii Zielonogórskiej; 17.15 - wykład „Powołani do synodalnej winnicy” ks. prof. Bogusława Drożdża z Legnicy (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu); 18.00 - Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego z homilią bp. Edwarda Dajczaka z Koszalina.

Podczas Eucharystii, tuż przed końcowym błogosławieństwem, bp Stefan Regmunt podpisze dekret zwołania synodu oraz wręczy nominacje członkom sekretariatu i komisji przygotowawczej synodu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama