To nie było łatwe zadanie przejdź do galerii

Kolaż, komiks historyczny i esej - to zadania, z którymi zmagali się uczestnicy konkursu pt. "Sybir, jaki zapamiętałem - wspomnienia dorosłych już dzieci".

Zadaniem uczniów szkoły podstawowej było wykonanie pracy plastycznej pt. „Wspomnienie z zesłania”. Gimnazjaliści, na podstawie zabranych informacji, wywiadu, filmu czy literatury, musieli przygotować komiks historyczny przedstawiający kilka epizodów ze wspomnień zesłańców Sybiru. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli napisać esej pt. „Sybir, jaki zapamiętałem – wspomnienia dorosłych już dzieci”.

W konkursie wzięło udział 178 uczniów z 33 szkół województwa. Jego finał odbył się 14 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.

– Chcemy, by pamięć o Polakach zesłanych na nieludzką ziemię, ich wspomnienia przenoszone były z pokolenia na pokolenie. Chcemy, by młodzież przejęła od nas pałeczkę prawdy, która w sercach Sybiraków zapisała się w trzech słowach: Bóg, Honor, Ojczyzna – powiedział Edward Daszkiewicz, wiceprezes oddziału Zielonogórskiego Związku Sybiraków.

– W tym konkursie najważniejsze jest spotkanie młodych ludzi z żywą historią. Widziałam, że moje uczennice, po rozmowie z osobami zesłanymi na Syberię bardzo się zmieniły. Kiedy opowiadały na lekcjach swoim rówieśnikom, jak wyglądały praca i przygotowanie do tego konkursu, miały łzy w oczach, widać było emocje i duże poruszenie. Taki sposób poznawania historii, poprzez bezpośrednią relację z jej świadkami, bardzo przemawia do uczniów – dodała Katarzyna Brandyk, polonistka z VII LO w Zielonej Górze.

Dla uczniów udział w konkursie to niełatwe zadanie. Młodzież musiała m.in. zdobyć odpowiednią wiedzę, porozmawiać z Sybirakami, poznać ich losy i przedstawić w wyznaczonej przez regulamin konkursu formie.

– Narysowałem drogę, wokół której znajdowało się wiele krzyży. Ciocia mojego taty była na Syberii i przeprowadziłem z nią wywiad potrzebny na lekcję historii. Te wiadomości pomogły mi również w przygotowaniu pracy konkursowej. Najbardziej zainteresowały mnie w tej opowieści warunki życia na Syberii – powiedział Michał Wijas z Nowej Soli, laureat I nagrody w kategorii szkoła podstawowa.

– Ten konkurs to dobra okazja, by opisać historię mojej rodziny. Stworzyłam komiks pokazujący losy mojego pradziadka, który był profesorem na Uniwersytecie Wileńskim i został zesłany na Syberię. Swojej pracy poświęciłam sporo czasu, nie tylko na rysowanie komiksu, ale na rozmowy z moją babcią i mamą oraz wyszukiwanie informacji w internecie. To nie było łatwe zadanie. Najbardziej w tych opowieściach dotknęło mnie to, jak w kilka godzin może się zmienić ludzie życie, ze w krótkim czasie wszystko może lec w gruzach – dodała Iga Janowska z Zielonej Góry, laureatka II miejsca w kategorii gimnazjum.

W kategorii szkoły podstawowe zwyciężyli:

Michał Wijas z PSP nr 8 im. J. Korczaka w Nowej Soli (I miejsce), Maciej Zieliński z PSP im. J. Brzechwy w Chotkowie (II miejsce) oraz Hubert Turzyński z SP nr 1 im. J. Korczaka w Lubsku (III miesjce).

Wśród gimnazjalistów wyłoniono następujących laureatów:

Miłosz Gondek z Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze (I miejsce), Iga Janowska z Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze (II miejsce) i Oskar Wojtyna z Gimnazjum im. H. Brodatego w Krośnie Odrzańskim (III miejsce).

W kategorii szkoła ponadgimnazjalna podium zajęli:

Agnieszka Malaczewska z Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Nowej Soli (I miejsce), Michał Żok z Liceum Ogólnokształcącego w Sulechowie (II miejsce) oraz Oliwier Jasiński z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli (III miejsce).

Konkurs po raz piąty zorganizował Oddział Związku Sybiraków w Zielonej Górze razem z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze. Z okazji V edycji konkursu wydano publikację pt. „Lekcje historii, pamięci, patriotyzmu”, zawierającą najlepsze prace z czterech poprzednich edycji konkursu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..